''Askerlik yüzünden göç eden gençler dönmüyor''

18 Mart 2024

Güncelleme: 19 Mart 2024

A
A

CTP Milletvekili Ürün Solyalı, ülkede yapılan birçok araştırmada gençler için askerlik meselesinin bir sorun olarak gösterildiğini vurguladı. CTP Milletvekili Erkut Şahali de vicdani ret konusuna değindi.

ZgotmplZ

Genel kurulda "Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi" ele alındı..

Rapor ve önerinin bütünü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından “Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi” oybirliğiyle kabul edildi.

İlk sözü alan UBP Milletvekili Resmiye Canaltay, "Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi"ni Meclise sunduktan sonra Asal Şube ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile birçok toplantı yaptıklarını kaydetti. Bazı önerilerin kabul edilmediğini dile getiren Canaltay, amaçlarının gençlerin sorunlarına çözüm üretmek olduğunu belirtti.

Canaltay, Vicdani Ret Yasası'nın bu yasayla birlikte görüşülmemesinin sebebinin ise sözkonusu yasal düzenlemeyle ilgili görüşülecek çok konu bulunması olduğunu söyledi.

SOLYALI: GENÇLER GÖÇ EDİYOR

CTP Milletvekili Ürün Solyalı Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, askerlik meselesinin ülkede yapılan birçok araştırmada gençler için sorun olarak yansıtıldığını söyledi.

Gençlerin ülkeden göç etmeyi tercih ettiğini de dile getiren Solyalı, gençlerin, askerlik yapmamak için ara eleman açığı olan ülkeye dönmediğini söyledi.

Solyalı, Kıbrıs meselesinin çözülmesiyle birlikte adanın örnek bir ada olmasını ve askersizleştirmenin önemine değindi. 

İlk haliyle son hali çok farklı olan yasanın daraltıldığını dile getiren Solyalı, yasa çalışması sürecinde birçok genç ve ailenin kendilerine ulaşarak sorunlarını dile getirdiğini ancak hükümet iradesinin bu gençlere ve yasanın ilk haline sahip çıkmadığını kaydetti.

Vicdani ret ile askeri suç ve cezalara ilişkin yasa önerilerinin meclisin gündeminde olduğunu söyleyen Solyalı, bu yasa önerilerinin ivedilikle komitenin gündemine alınarak geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Solyalı, eksiklikleri olmasına rağmen bu yasaya olumlu oy vereceklerini belirtti.

''VİCDANİ RET...''

CTP Milletvekili Erkut Şahali de söz alarak, askeri makamlarla istişare etmeden yurttaştan gelen talepler doğrultusunda hazırlanan yasa tasarısının askeri süzgeçten geçirildiğini kaydetti.

Önlerine gelen tasarı ile meclisten geçecek olan yasa önerisinin başkalaştığını dile getiren Şahali, yurttaşın beklentilerinin tamamen göz ardı edildiğini iddia etti.

Şahali, bu yasa ile vicdani ret konusunun birlikte görüşülmesi gerektiğini ve kendilerinin bunu gündeme getirdiğini dile getirdi. Erkut Şahali, vicdani retle ilgili olumsuz argümanların mesnetsiz, özellikle insan kaynağı ve yurt savunması zafiyeti iddialarının tamamıyla "uydurma" olduğunu söyledi.

Gençlerin askerlik nedeniyle ülkeden uzaklaştığını kaydeden Şahali, bu kaybın ülkede yarattığı mali kayba işaret etti.

Şahali, Meclisin, ülkede yaşam süren her bireyin faydasına olacak iş üretme yükümlülüğüyle hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.

Rapor ve önerinin bütünü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından “Askerlik (Değişiklik) Yasa Önerisi” oybirliğiyle kabul edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar