Arıklı: Kendilerini devletin üstünde görüyorlar... İthal et İspanya'dan gelecek!

27 Mayıs 2024

Güncelleme: 28 Mayıs 2024

A
A

Hayvan üreticilerinin ithal ete karşı başlattığı eylem sürerken, Bakan Arıklı'dan eylemcileri kızdıracak bir açıklama daha geldi. Arıklı, dünyanın hiçbir yerinde KKTC’deki kadar destek olmadığını, kendilerini devlet üstünde gördüklerini söyledi.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

İthal et tartışmaları devam ediyor.

20 Mayıs Pazartesi günü eylemlere başlayan hayvan üreticilerinin, hükümetin, ithal et kararından geri adım atmaması nedeniyle Başbakanlık önündeki bekleyişi sürüyor.

Ayrıca bugün, çoğu sendika genel greve giderek hayvan üreticilerinin eylemine destek verdi.

Hükümetin küçük ortağı Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, ithal et kararından geri adım atılması halinde hükümetten çekilecekleri sinyalini vermişti.

Arıklı daha önceki açıklamasında ise, eylemcileri hedefine alarak, ''milyonluk traktörlerle kapıları kırıyorlar, kazanamıyorsanız yapmayın bu işi kardeşim'' ifadelerini kullanmıştı.

ARIKLI: İTHAL ET İSPANYA'DAN GELECEK...

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, BRT'ye yaptığı değerlendirmede, ithal etleri, İspanya’dan getirmeyi planladıklarını söyledi.

 Arıklı, dünyanın hiçbir yerinde KKTC’deki kadar destek olmadığını savunarak, ''destek ve teşvikler, geçici olarak verilir, ama bizde kazanılmış hak olarak görülür ve her seferinde daha da fazlası istenir” dedi.

Hükümetin kararlılığının devam ettiğini vurgulayan Arıklı, “sivil toplum örgütleri, kendilerini devlet otoritesinin üstünde görüyor. Bundan vazgeçmeliler” diye konuştu.

Geleceği söylenen etlerin eski ve sağlıksız olduğu yönündeki söylemleri yanıtlayan Arıklı, “Daha eti görmeden, evrakları görmeden iddialarda bulunanlara üzülüyorum. Nereden geleceği bile bilinmiyor daha. Bu kadar saçma bir yaklaşım olabilir mi?” dedi.

Haziran ayı itibariyle ülkede kuzunun bollanacağını ve dolayısıyla kuzu fiyatlarında düşüş olacağını kaydeden Bakan Arıklı, “Taban fiyat üzerinde satış yapanlara ceza gelecek. Denetimler çoğalacak” ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN MECLİS'TE, EYLEMCİLER BAŞBAKANLIK'TA GÖRÜŞMEK İSTİYOR

Bugünkü eylemde Başbakanlık önünde yine gerginlik çıktı. 

Gerginlik sırasında polis yetkilileri Başbakanlığa gitmeye çalışan eylemcileri uyardı, sakinliğe davet etti ve gerginlik devam ederse müdahale edeceğini söyledi. Bunun üzerine gerginlik yatıştı ve eylem Başbakanlık önünde devam etti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Birlik olarak Başbakan'la görüşmek istediklerini ancak bu görüşmenin eylemin devam ettiği Başbakanlık’ta yer alması gerektiğini söyledi.

Naimoğulları, “Et ithalatından geri adım atılmazsa biz kesinlikle hiçbir şeyi kabul etmeyiz. Derhal kaldırılacak. Birinci öncelik et ithalatı konusudur.” şeklinde konuştu.

Naimoğulları yaptığı açıklamada, eylem alanına giden CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın Başbakan ile görüştüğünü, ancak Başbakan'ın Birlik temsilcileriyle Meclis'te görüşebileceğini söylediğini aktardı.

Diyalogdan kaçmadıklarını, ancak eylemin sürdüğü bir ortamda Meclis'e gitmeyeceklerini vurgulayan Naimoğulları, "Eylem buradayken, burayı bırakıp Meclis’e gitmem, çözüm istiyorlarsa buraya gelecekler." yanıtını vererek, kendileriyle Başbakanlık'ta görüşülmesi gerektiğini savundu.

Ardından, eylemde bir anons ile, "Derdimize derman olması için Rum tarafına yürüyoruz, çünkü bizim yöneticilerimiz derdimize derman olmuyor" açıklaması yapıldı. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar