Arıklı, Çavuşoğlu'nu üzdü: Tartışılan havayolu şirketi değil sözleşme maddeleri

4 Ekim 2022

Güncelleme: 5 Ekim 2022

A
A

Arıklı'nın milli havayolu şirketi konusunda Bakanlar Kurulu'nun engellemesiyle karşılaştığı açıklamasına üzüldüğünü söyleyen Çavuşoğlu, tartışılanın havayolu şirketi değil, sözleşmedeki maddeler olduğunu kaydetti.

ZgotmplZ

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın hükümet ortaklarının yatırım yapmasına imkan vermediği yönündeki söylemlerine yanıt verdi.

BRT’de "17. Saat" programına açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Arıklı’nın söylemlerini üzülerek okuduğunu belirtti.

Yeni havayolu şirketi kurulması ve 4.5G/5G internet projesinin hükümet içerisinden engellemeye çalışıldığını düşündüğünü kaydeden Erhan Arıklı, "Şirketin kurulması tüzük aşamasına geldi. Ancak bunu Bakanlar Kurulu’ndan geçiremedik. Hazırladığım en önemli projem engelleniyorsa hükümette kalmamın bir anlamı yok." ifadelerini kullanmıştı.

Çavuşoğlu, Arıklı'nın bu sözlerinin ardından konuya ilişkin şunları söyledi:

"Kesinlikle hükümetin engel olduğuna dair söylemleri asla doğru değildir. Doğru olan şudur; tüm hükümet bir havayolu kurulmasını istiyor. Ancak kurulacak olan havayolu bayrak taşıyıcımız olacaksa bunun ana sözleşmesi ve buna bağlı olan ekleri kamuoyunun vicdanında kabul görecek maddelerden oluşması gerektiği noktasında fikirlerimiz vardır. Bunun dışında havayolunun kurulmasına engel olacak hiç kimsenin bir görüşü yoktur. Herkes havayolunun kurulmasını istemektedir. Ancak havayolu kurulurken nasıl kurulacak? Buna bağlı olarak bu havayolunun ülkede kamuoyunun bilgisine taşındığı zaman kamuoyunun ne diyeceği. Havayolunun kurulmasından kamu vicdanının rahat olması gerekiyor. Ve kamu vicdanının yapılan sözleşmeyi tamamen doğru bulması gerekiyor”

Bakanlar Kurulu’nda tartışılanın, sözleşmedeki maddeler olduğunu savunan Nazım Çavuşoğlu, “Tartışılan asla havayolu değildir. Havayolunun kurulmasını Bakanlar Kurulu’ndaki herkes desteklemektedir. Ancak bir havayolu kurulurken uluslararası standartlar vardır. Bizim halkımızın hakları vardır. Kurulacak olan şirketin hakları vardır. Bu hakların ortak bir noktada buluşması gerekiyor. Dolayısıyla tartışılan sözleşmenin maddeleridir.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar