AP Başkanı Metsola ile Hristodulidis, Gazze'ye yardımın sürmesini istedi

2 Nisan 2024

Güncelleme: 3 Nisan 2024

A
A

Güney Kıbrıs’ta Gazze’ye yapılan yardım çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulunan AP Başkanı Roberta Metsola ile Rum lider Nikos Hristodulidis basın toplantısı düzenledi.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola iki günlük bir çalışma ziyareti için Kıbrıs'ta.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola, Güney Kıbrıs’ta Gazze’ye yapılan yardım çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulundu.

Daha sonra Metsola ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Hristodulidis ile Larnaka’daki Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Nicos Hristodulidis, Amalthea projesi kapsamındaki insani yardım koridorunun durdurulmayacağını söyledi.

Gazze'de World Central Kitchen adlı sivil toplum kuruluşu üyelerinin İsrail güçleri tarafından öldürüldüğü olayları kınayan Hristodulidis, yaşanan trajik olayların cesaretlerini kırmaması gerektiğini, aksine Gazze'ye daha fazla yardım göndermek için çabaların iki katına çıkarılması gerektiğini söyledi

Metsola ise saldırıyı kınayarak, bölgedeki tüm aktörlere ateşkes için baskı yapmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi ve çatışmaların durması gerektiğini belirtti. Metsola ayrıca, Hamas'ın elindeki İsrailli rehinelerin iadesi için çabaların devam etmesi gerektiğini söyleyerek, Avrupa Parlamentosu'nun Kıbrıs sorununa tam desteğini ifade etti.

Düzensiz göçmenler konusunda ise Metsola, Avrupa Parlamentosu'nun Kıbrıs'ın sorunlara yönelik önerilerini de içeren büyük bir yasama paketini kabul etmeye hazırlandığını söyledi.

İSRAİL, YARDIM KURLUŞUN ÇALIŞANLARINI ÖLDÜRDÜ

ABD merkezli uluslararası yardım kuruluşu Dünya Merkezi Mutfağı (World Central Kitchen-WCK), Gazze'de İsrail'in saldırısında 7 çalışanının öldüğünü bildirdi.

Yardım gemileri Larnaka'dan kalmıştı.

Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan yardım kuruluşundan yapılan açıklamada, "Dünya Merkezi Mutfağı, ekibimizin 7 üyesinin Gazze'de İsrail ordusu tarafından düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü üzüntüyle teyit ediyor." ifadesine yer verildi.

Yaşamını yitiren çalışanların Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin uyruklu oldukları aktarılan açıklamada, ekibin saldırı sırasında çatışmasızlık bölgesinde kuruluş logosu taşıyan 2 zırhlı araç içerisinde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, İsrail ordusu ile koordine içerisinde hareket edilmesine rağmen 100 ton gıda yardımı bıraktığı ambardan ayrıldıktan sonra hedef alındığı bilgisi paylaşıldı.

WCK'nin bölgedeki operasyonlarını derhal durdurduğu ifade edilen açıklamada, gelecekteki çalışmalar için de yakın zamanda karar alınacağı belirtildi.

Kuruluşun üst düzey yöneticisi Erin Gore, saldırı için "Bu sadece WCK'ye yönelik değil, gıdanın bir savaş silahı olarak kullanıldığı acil durumlarda gönüllü olan insani kuruluşlara karşı bir saldırı." ifadesini kullandı.

Gore, İsrail ordusunca yapılan saldırıda hayatını kaybedenler nedeniyle üzgün ve dehşet içinde olduğunu vurgulayarak, WCK çalışanlarının "insanlığın her şeyin üzerinde olduğunu gösterme" kararlılığının her zaman hatırlanacağını kaydetti.

WCK, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gazze'de yemek yardımı çalışmalarına katılan çalışanlarının İsrail ordusunun saldırısında öldürüldüğü haberini aldıklarını belirterek, "Bu, bir trajedi. İnsani yardım çalışanları ve siviller asla ve asla hedef olmamalı." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Dünyaca ünlü İspanyol kökenli şef Jose Andres'in kurucusu olduğu, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu Dünya Merkezi Mutfağı, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Türkiye'de kurduğu mutfaklarda depremzedelere sıcak yemek sunmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar