Ankara'dan AB'ye Kıbrıs tepkisi: Artık zarar verdiğinizi idrak edin

9 Kasım 2023

A
A

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, AB Komisyonu'nun 2023 yılı Türkiye raporunda Kıbrıs konusundaki bölüme ilişkin açıklama yaptı.

ZgotmplZ

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun 2023 yılı Türkiye raporu hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada raporun Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs konularındaki bölümlerine ilişkin şunlar kaydedildi:

“Her zamanki gibi, gayrihukuki, gerçek dışı ve maksimalist Rum/Yunan tezlerini yansıtması, ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin haklı politikalarını görmezden gelen dışlayıcı tutumun sürdürülmesi, Kıbrıs Türklerinin haklarının yok sayılması ise AB’nin dayanışma kisvesi altında taraflı ve haksız tutumunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Bu vesileyle, Kıbrıs meselesinin çözüm sürecinin formatının Ada’daki iki taraf, üç Garantör ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı olduğunu, AB’nin geçmişteki süreçlerdeki rolünün tarafların rızasıyla gözlemciliğin ötesine geçmediğini, herhangi bir şekilde söz sahibi olmadığını vurgulamak isteriz. AB’nin Kıbrıs’ta olası bir çözüme dair Rum tezlerini kayıtsız şartsız savunmaktan ibaret beyanlarının Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı nezdinde ne bir değeri ne de bir bağlayıcılığı bulunduğunun ve çözüm sürecine hizmet etmektense zarar verdiğinin artık idrak edilmesi gerekmektedir."

AB KOMİSYONU 2023 TÜRKİYE RAPORU'NDA KIBRIS'LA İLGİLİ NE YAZIYOR?

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun 2023 Genişleme Paketi kapsamında yer alan "Türkiye Raporu" dün kamuoyuyla paylaşılmıştı.

141 sayfalık raporda, Kıbrıs sorunuyla ilgili Türkiye'nin Rum kesimini tanımayı reddetmeyi sürdürdüğü ve ilgili BM Güvenlik Konseyi Kararlarına aykırı olarak Kıbrıs'ta defalarca iki devletli çözümü savunduğu belirtilerek bunun AB'nin politikası ile uyumsuz olduğu kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar