Anamur'dan KKTC'ye feribot seferleri başlıyor

Anadolu Ajansı, 30 Mayıs 2024

Güncelleme: 30 Mayıs 2024

A
A

Türkiye'de Anamur'da hayata geçen "İskele Projesi" ile haziran ayında KKTC'ye feribot seferleri başlayacak. Anamur'dan kalkacak 450 kişilik feribotla ülkeye yolculuk 1,5 saat sürecek.

ZgotmplZ AA

Türkiye'nin Mersin ilinin Anamur ilçesinde hayata geçirilen "İskele Projesi" sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne feribot seferleri haziran ayında başlayacak.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, beraberindeki diğer ilgililerle Anamur İskelesi Projesi'nin yürütüldüğü sahilde incelemelerde bulundu.

Yetkililerden alandaki çalışmalar ve çevre düzenlenmesi hakkında bilgi alan Pehlivan, iskeleyi gezdi.

Vali Pehlivan, gazetecilere, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, 2019'da "feribot ve deniz uçağı iskelesi" olarak inşa edilen alanda 2021'de birimlerin oluşturulduğunu söyledi.

Bölgeye işlev kazandırılması için harekete geçildiğini anlatan Pehlivan, Bakanlık oluruyla 2023'te iskele devrinin Valiliğe alındığını dile getirdi.

"1,5 SAATE KKTC GİRNE LİMANI'NA SEYAHAT EDİLEBİLECEK"

Pehlivan, daha sonra Kaymakamlık, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası ile iş dünyası temsilcileri tarafından bir anonim şirketi kurulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Valilik olarak kiralama suretiyle iskelenin işletim hakkını bu şirkete verdik. Ezelden beri burada bir gümrük kapısı var fakat fonksiyonel değildi. İskelede şimdi gümrüklü bir alan oluşturuluyor. Liman başkanlığı, emniyet birimlerini oluşturuyoruz. Yolcu giriş-çıkışlarına kadar gerekli düzenlemeler yapıldı. Bir kısmı devam ediyor.

Bu ziyaretimiz vesilesiyle güzel bir haber vermek istiyorum; haziran ayı içerisinde inşallah bu iskeleden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne feribot seferleri başlıyor. Buradaki şirket, 450 kişilik bir yolcu feribotu kiraladı. Haziranda seferleri başlatacak ve buradan 1,5 saate KKTC Girne Limanı'na seyahat edilebilecek."

Pehlivan, Akdeniz'de KKTC'ye en yakın kara noktasının Anamur ilçesi olduğunu da anımsattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar