Akaryakıt zamlarında Güney'deki fiyatlar da değerlendiriliyor

2 Nisan 2024

Güncelleme: 2 Nisan 2024

A
A

CTP Milletvekili Toros, yakıt ve elektrik zamlarının üretim ve tedarik zincirinde kopmalara yol açtığını söyledi. Ataoğlu da ''Türkiye ve Güney Kıbrıs'taki fiyatları da göz önünde bulunarak, akaryakıtı dengede tutuyoruz'' dedi.

ZgotmplZ

CTP Girne Milletvekili Fikri Toros, yolsuzluk ve yozlaşmanın arttığını, bu durumun ülke ve halk üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirtti. Türk Lirası'ndaki sürekli değer kaybının aşırı enflasyona neden olduğunu ve bu koşullarda plan yapmanın zorlaştığını ifade etti.

Toros, yapısal reformlarla bu sorunlardan kurtulabileceğimizi belirtirken, Kıbrıs sorununun çözülmesi ve AB'ye entegrasyonun önemine değindi.

Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Ataoğlu, Toros'un eleştirilerine yanıt verirken, sadece eleştirilere değil, önerilere de açık olduklarını ifade etti. Akaryakıt konusuna değinen Ataoğlu, fiyatları dengede tutmaya çalıştıklarını ve gelir getirici kalemleri ve tasarrufu her bakanlığın kendi bünyesinde çalıştığını belirtti. Toros'un güneş enerjisi santrali konusundaki sorusuna ise farklı görüşler olduğunu ifade ederek yanıt verdi.

TOROS: SOSYAL ÇÖKÜŞ YAŞANIYOR

CTP Girne Milletvekili Fikri Toros, Türk Lirası’nın sürekli değer kaybetmesiyle aşırı enflasyon mağduru olunduğunu, bu koşullarda öngörüde bulunmanın, plan ve program yapmanın imkansız hale geldiğini belirti.

Başta yakıt ve elektrik olmak üzere zamların özelde üretim, genelde tedarik zincirinde kopmalara yol açtığını kaydeden Toros, “Vatandaş da sosyal çöküşle karşı karşıya bırakıldı” dedi.

Sahtekarlık, dolandırıcılık ve rüşvet gibi yolsuzlukların her alanı çökerttiğini, bunun çözümü zorlaştırdığını savunan Toros, Başbakan Ünal Üstel ve hükümeti “siyasal çöküşün sorumlusu“ olmakla suçladı.

Toros, bu genel çöküşten dünyayla uyumlu, kapsamlı ve yapısal reformlarla çıkılabileceğini belirterek, acil ihtiyaç duyulan yapısal reformları “siyasal, sosyal ve ekonomik” reformlar olarak ele aldarak bu konudaki önerilerini paylaştı.

Fikri Toros, Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesi ve federal Kıbrıs çatısı altında ABye entegre olunması gerektiğini de söyledi.

ATAOĞLU: RAKAMLARI ENİNE BOYUNA DEĞERLENDİRİYORUZ

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Ataoğlu, Toros’u yanıtladığı konuşmasında, sadece eleştirilere değil, önerilere de açık olduklarını söyledi.

Akaryakıta konusuna değinen Ataoğlu, “Öngörülen, akaryakıta çok daha fazla zam yapılmasıydı. Türkiye ve Güney’ Kıbrıs'taki fiyatları da göz önünde bulunarak, akaryakıtı elimizden geldiğince dengede tutuyor, rakamları enine boyuna değerlendiriyoruz” dedi.

Gelir getirici kalemleri ve tasarrufu her bakanlığın kendi bünyesinde çalıştığını, yerli ürünlerin ülkede daha fazla tüketilmesi, yerli üreticinin de korunmasıyla ilgili çalışmaların sürdürüleceğini ifade eden Ataoğlu, enterkonnekte sistemin de olmazsa olmaz olduğunu söyleyerek, kısa süre içinde fizibilite çalışmalarının tamamlanması hedefine dikkat çekti.

TOROS, 36 MEGAVATLIK GÜNEŞ ENERJİSİNİ SORDU

Yerinden söz alan CTP Milletvekili Toros, Cumhurbaşkanlığının onay vermesi gereken Avrupa Birliği destekli 36 megavatlık güneş enerjisi santrali konusuna değinerek, Ataoğlu ve hükümetin bu konudaki görüşünü sordu ve “Bunu siyasi malzeme yapmayın” dedi.

Ataoğlu, bu konuda farklı birkaç görüş olduğunu kaydederek, “İlgili bakan arkadaşım bir şey söylemeden benim söylemem doğru olmaz” şeklinde yanıt verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar