Adıyaman'daki ailelerle online görüşen Tatar, moral verdi

11 Haziran 2024

Güncelleme: 12 Haziran 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İsias davası için Adıyaman’da olan heyetle online bağlantıyla görüştü. Tatar, “Keşke sizlerle beraber olabilseydim” dedi. Karakaya ise “Kıbrıslıların gücünü, mücadeleden nasıl vazgeçmediğimizi herkese göstereceğiz” dedi.

ZgotmplZ

Şampiyon Meleklerin aileleri Adıyaman’da.

Bugün öğle saatlerinden İstanbul üzerinden Adıyaman aktarmalı uçakla yola çıkan Şampiyon Meleklerin aileleri ve KKTC heyeti saat 19.30 sıralarında Adıyaman’a vardı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar heyetin Adıyaman’a geldiği saatlerde internet üzerinden canlı bağlantıyla Şampiyon Meleklerin ailelerine hitap etti.

"VERDİĞİNİZ MÜCADELE ÇOK ÖNEMLİ"

Adıyaman Dedeman Otel Konferans Salonu’nda ailelere hitap eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Keşke sizlerle beraber olabilseydim. Kalbim sizinle. Verdiğiniz mücadele çok önemli” dedi.

Başbakan Ünal Üstel, devlet ve hükümet yetkilileri Adıyaman’dayken kendisinin Cumhurbaşkanı olarak ülkede kalması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, ailelere moral ve destek belirtti.

Yaşananın acının çok büyük olduğunu ve bu acının hiç bir zaman hafiflemeyeceğini, unutulmayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, mahkemenin selametle sonuçlanması temennisini dile getirdi.

“Gayretlerinizi takdir ediyorum. Bu gayretleriniz tüm Türkiye için de örnek olmuştur” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, mahkemeden adil gerçekçi bir karar çıkacağına inanç belirtti.

“Bu acı hepimizindir, hiç bir zaman yalnız değilsiniz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, “İsias ortak davamızdır. Adaletin yerini bulması için süreci birlikte takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kendisinin konun takipçisi olduğunu ve yarınki mahkemenin iyi sonuçlanmasını dileyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Hem benim, hem halkın, tüm KKTC’nin kalbi sizinledir” dedi.

KARAKAYA: MÜCAELEMİZİ HERKESE GÖSTERECEĞİZ

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya da, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın her adımlarında desteklerini hissetmelerinin kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

“Yine nefesimizi kesen topraklardayız” diyen Kararkaya, hep birlikle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

“Kıbrıslıların gücünü, mücadeleden nasıl vazgeçmediğimizi herkese göstereceğiz” şeklinde konuşan Karakaya, “Sizin desteğiniz bize güç veriyor. Kamu görevlilerine soruşturma başlatılacak olması önemli. Ara kararların lehimize çıkacağına inancımız tam. Desteğiniz için teşekkür ederiz.” dedi.

İKİNCİ DURUŞMADA ALINAN KARARLAR

İsias Otel davasının ikinci duruşması 26 Nisan’da gerçekleşmişti.

Duruşmada, 72 ölü ve 8 yaralının olduğu ana dosya ile 2 yaralının daha olduğu ek dosya birleştirilmişti.

Dört gün süren ilk duruşmanın ardından tek gün süren ikinci duruşmada mahkeme, tutuklu sanıklar Ahmet Bozkurt, Mehmet Fatih Bozkurt ve Erdem Yıldız’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Ayrıca 8 sanığın adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına hükmedildi.

Mahkeme, Gazi Üniversitesi dışında mümkünse teknik bir üniversiteden yeniden bilirkişi raporu talep edilmesine karar vererek, bir sonraki duruşma tarihini 12 Haziran saat 10.00 olarak belirledi.

EK KARARLAR VE SORUŞTURMA İZNİ

14 Mayıs’ta mahkeme, Grand İsias Otel'le ilgili bilirkişi raporunun 9 Eylül Üniversitesi tarafından yeniden hazırlanmasına karar verdi. Öte yandan 28 Mayıs’ta Adıyaman Valiliği İl İdare Kurulu, İsias Otel dava dosyasından ayrılan Adıyaman Belediyesi’ndeki kamu görevlileriyle ilgili soruşturma izni verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar