Adaya tekrar gelecek olan Holguin, liderler dışındaki kesimleri de dinlemek istiyor

16 Şubat 2024

A
A

Adaya yaptığı ilk ziyareti tatmin edici bulan BMGS'nin Kişisel Temsilcisi Holguin, ciddi biçimde eksik olan güveni yeniden inşa etmenin çok önemli olduğunu kaydetti.

ZgotmplZ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin (BMGS) Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin, Genel Sekreter tarafından göreve atanmasının ardından Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan’a yaptığı ziyaretleri sonrasında tarafların kartlarını masaya koyduğunu söyledi.

“İLK ZİYARETİM OLDUKÇA TATMİN EDİCİ”

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü Sözcülüğünün duyurduğu BMGS’nin Kişisel Temsilci Maria Angela Holguin konuya ilişkin yazılı açıklamasında, BM Genel Sekreteri’nin talimatı doğrultusunda, adaya yaptığı ilk ziyaretin “oldukça tatmin edici bir şekilde” gerçekleştiğini belirtti.

Holguin, daha sonra garantör ülkelerden ikisinin başkenti Atina ve Ankara'yı ziyaret ettiğini kaydetti.

"DİNLEMEK İSTEDİĞİM BİRÇOK ÖNEMLİ KRİTİK SES VAR”

Adadaki temaslarında amacının Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk liderlerle ilk teması kurmak ve sivil toplum aktörleri, eski müzakereciler, uluslararası toplum temsilcileri, gençler, akademisyenler ve diğer uzmanları dinlemek olduğunu belirten Holguín, “Farklı bakış açıları, durumun karmaşıklığına dair anlayışımı zenginleştirdi ve dinlemeye devam etmek istediğim birçok önemli kritik ses var” dedi.

Bir sonraki Kıbrıs ziyaretini, garantör ülkelerle temasları tamamlamak üzere mart ayının ilk haftasında Londra'ya yapacağı ziyaretin ardından gerçekleştireceğini belirten Holguín, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk liderlerle tekrar görüşmesinin yanı sıra siyasi parti liderleri, ticaret odaları, sosyal ve ekonomik sektör temsilcileriyle buluşmayı umduğunu kaydetti.

"HAYAL KIRIKLIĞI OLMASI SON DERECE ANLAŞILABİLİR"

Kolombiyalı diplomat, açıklamasının devamında, “Ortak zemin arayışı, karar vericilerle yapılan görüşmelerde yeni soruların üretilmesine olanak tanıyan dikkatli bir dinlemeyi gerektirir. Doğal olarak her anlaşmazlıkta olduğu gibi, kartlar masaya konuluyor." ifadelerini kullandı.

Birçok kişinin çeşitli müzakere girişimleri sonrasında biriken hayal kırıklığının düzeyinin “son derece anlaşılabilir” bir durum olduğunu belirten Holguin, bir gelecek inşa etmenin temel koşulu olan güvenin “ciddi biçimde eksik” olduğuna işaret ederek, güvenin yeniden inşa edilmesinin “çok önemli”  olduğunu vurguladı.

Holguin açıklamasında ayrıca, “spekülasyonlardan kaçınmanın” önemli olduğunu belirterek, “İhtiyatlı ve mümkün olan her şeyi paylaşmaya kararlıyım. Bu işi büyük bir heyecan ve kararlılıkla yapıyorum” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar