ABD'den Türk şirketlerine Rusya yaptırımı

2 Mayıs 2024

Güncelleme: 2 Mayıs 2024

A
A

ABD, içinde Türk şirketlerin de bulunduğu yaklaşık 300 firma ve şahsa Rusya'nın savunma sanayi programına yardımcı oldukları gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı aldı. Yaptırım listesine aldığı Türkiye merkezli şirketler hangileri?

ZgotmplZ

ABD yeni bir yaptırım paketi açıkladı. Paketin içinde Türk şirketleri bulunuyor.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yaptırım kararının, Azerbaycan, Belçika, Çin, Rusya, Slovakya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan ve Rusya'nın acilen ihtiyaç duyduğu teknoloji ve ekipmanı yurt dışından almasına olanak tanıyan hedefleri içerdiği kaydedildi.

Açıklamada, yeni yaptırımların Rusya'nın askeri sanayi üssünü, kimyasal ve biyolojik silah programlarını ve Rusya'nın silah üretimi için ihtiyaç duyduğu bileşenlerin tederik edilmesine yardımcı olan üçüncü ülkelerdeki kişi ve şirketleri de hedef aldığı vurgulandı.

Hazine Bakanı Janet L. Yellen, yaptırımlar dolayısıyla yaptığı açıklamada, ABD’nin yabancı şirketleri Rusya'nın savaşına maddi destek sağlamaları halinde önemli sonuçlarla karşı karşıya kalacakları konusunda defalarca uyardığını belirterek, yeni yaptırımların askeri sanayi üretimi ve ona destek sağlayanların çabalarını sekteye uğratıp zayıflatacağını ifade etti.

Yellen, “Ukrayna'ya verdiğimiz destek ve Rusya'nın askeri kapasitesini amansızca hedef almamız, Ukrayna'ya savaş alanında kritik bir destek sağlayacak." dedi.

Yaptırımlar Rusya’nın kimyasal ve biyolojik silah alımıyla nükleer silah üretimi için gerek duyduğu bileşenleri de kapsıyor.

Yaptırımlar kapsamında Çin ve Hong Kong'da çoğu Rusya'ya silah üretimi için gerekli bileşenleri sağlayan 16 hedef bulunuyor.

Hazine Bakanlığı'nın yaklaşık 200, Dışişleri Bakanlığı'nın ise 80'den fazla şirket ve kişiyi hedef alan yaptırımları, daha önce getirilen yaptırımların delinmesi veya Rusya'nın kimyasal ve biyolojik silah programı ile savunma sanayisi ile bağlantılı şirket ve kişileri kapsıyor.

Yeni yaptırımların 60'ı aralarında Türkiye'nin de bulunduğu üçüncü ülkelerdeki şirket ve kişileri kapsıyor.

Bu şirket ve kişilere, Rusya'nın silah programı için "acilen ihtiyaç duyduğu teknoloji ve ekipmanı ülke dışından tedarik etme" suçlaması yöneltiliyor.

YAPTIRIM UYGULANACAK TÜRK ŞİRKETLERİ ARASINDA KİMLER VAR?

Hazine Bakanlığı’nın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre yaptırım uygulanacak Türk şirketler şu şekilde:

Rus savunma şirketleri ile iş birliği yapan Rus şirket Sonatec'e üçüncü şirketler üzerinden makine parçaları, polimer ve kimyasal sanayi ürünleri gönderdiği tespit edilen Osborne Dış Ticaret ile Rus şirketlere makine parçaları sattığı belirtilen Etasis Elektronik Tartı Aletler ve Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi.

Rusya'daki ağır vasıta üreticisi ve Rus ordusuna askeri taşıt tedarik eden Kamaz'a gereken parçaları tedarik etmekle suçlanan AYA Universal Denizcilik Kumanyacılık Liman Hizmetleri İthalat İhracat Limited Şirketi ve Rus firmalara elektronik ürünler sattığı belirtilen Alpha Impex İthalat ve İhracat Dış Ticaret Limited Şirketi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yaptırım listesine aldığı Türkiye merkezli şirketler ise şunlar:

Modmer Trading Uluslararası İthalat ve İhracat Limited Şirketi, GQ Solution Elektronik Ekipman Limited Şirketi, LSS Global İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, İda Asansör Sanayii ve Ticaret Limited Şirketi, Asay İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi, Uzay Group, Evol Group, Marten EA Trading İnşaat ve Dış Ticaret Pazarlama Limited Şirketi, Belluga İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar