"8 bin euroya danışmanlık" meselesi Meclis'e taşındı: Hiçbir vicdan kabul etmez

30 Ocak 2024

A
A

Meclis Genel Kurulu'nda, İhtiyat Sandığı’nda bir şahsa, her ay 8 bin euro danışmanlık ücreti ödenmesiyle ilgili konu gündeme geldi.

ZgotmplZ

Denetim gündemiyle toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, İhtiyat Sandığı’na 8 bin euro ücretli danışman hizmeti alınması konusu gündeme geldi.

CTP Lefkoşa Milletvekili Devrim Barçın, kürsüde yaptığı konuşmada “İhtiyat Sandığı’nda bir ihaleye çıkılacak, bu ihale sonucunda arşivleme yapılacak ve 'Arşivleme doğru mu yapılıyor, yanlış mı yapılıyor?' diye aylık 8 bin Euro’ya danışmanlık hizmeti alınacak. Bu rakam arşiv sistemi kurmak için değildir, karar nettir…” eleştirisinde bulundu.

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu’nun bu kararı reddettiğini ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu'nun da yönetim kurulunun kararını reddettiğini işaret eden Barçın, “Sayın Bakan neden 'bu konuyu bir daha görüşün' diyerek yönetim kurulu toplantısına gittiniz? Bu konuda çok soru işareti var… Ben asla bir ithamda bulunmuyorum ama bu kararı da hiçbir vicdan kabul etmez.” şeklinde konuştu.

GARDİYANOĞLU'NDAN SAVUNMA

Devrim Barçın’ı yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, ise İhtiyat Sandığı’nda sapla samanın karıştırıldığını savundu.

İhtiyat Sandığı'nda 2017 yılında 100 bin dolar vererek arşivlemeye yönelik ihale şartnamesi ve yazılım hazırlandığını belirten Gardiyanoğlu, bunun hiç kullanılmadığını, lisans ücretleri ödenmediği için bu programın kullanılamadığını da belirtti. Gardiyanoğlu, bugüne kadar arşivle ilgili 1 milyon 100 bin dolar harcanmasına rağmen İhtiyat Sandığı'nda tek sayfa dijital arşivleme yapılmadığını kaydetti.

Arşivciliğin ayrı bir uzmanlık olduğunu ifade eden Gardiyanoğlu, 1975’ten günümüze kadar 30 milyon evrakın torbalandığı bilgisini aldığını söyledi.

Sadık Gardiyanoğlu, Devrim Barçın'ın sözünü ettiği Yönetim Kurulu kararının henüz eline gelmediğini ifade ederek, “Yasa açıktır. Bakan yönetim kurulunun kararını onaylar, reddeder ve/veya yönetime iade eder. Yönetim Kurulu Başkanı’ndan süreci hızlandırılmasını istedim. Kararımı gerekçeleriyle birlikte kendilerine göndereceğim.” şeklinde konuştu.

Gardiyanoğlu, İhtiyat Sandığı’nın dijitalleşme ihalesine çıktığında bunun bir buçuk-iki yıllık süreci olacağını belirterek, bu süreci birinin takip etmesi gerektiğini söyledi. 

"HİZMET ALIM SÖZLEŞMESİNİN UZATIMINI REDDETTİM"

Çalışma Bakanı, İhtiyat Sandığı’nın 1992’den beri ihalesiz hizmet satın aldığını, hizmet alımı için ayda 4 bin 500 euro ödendiğini söyledi. Sözleşmenin uzatılması kararını iade ettiğini, bu konuda bir Sayıştay raporu olduğunu belirten Gardiyanoğlu, cuma günü kendisine ulaşan raporda yazılımlarda hata olduğunun belirtildiğini kaydetti. Gardiyanoğlu, kusurlarla ilgili düzenleme istediğini de söyledi. 

NE OLMUŞTU?

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu'nun, akademisyen Prof. Dr. Arif Sarı'yı, dijital arşivleme için aylık 8 bin Euro maaşla danışman olarak işe aldığı iddia edilmişti.

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu ve Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu, kararı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto etmiş, bakana kararı imzalamama çağrısı yapmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar