8 bin euro ücretli danışmana yalanlama: ''Eylem yapanlar yüz binlerce dolar zarara uğrattılar''

29 Ocak 2024

Güncelleme: 30 Ocak 2024

A
A

Prof. Dr. Arif Sarı'yı, aylık 8 bin Euro ücretle danışman olarak İhtiyat Sandığı'na alındığı iddiası yalanlandı. Bakan Gardiyanoğlu, eylem yapan sendika yöneticilerinin, kurumu 100 binlerce dolar zarara uğrattığının belgelendiğini açıkladı.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu'nun, akademisyen Prof. Dr. Arif Sarı'yı, aylık 8 bin Euro maaşla danışman olarak işe aldığı iddia ediliyordu.

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) ve Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen), “İhtiyat Sandığı’na, aylık 8 bin euro maaşla danışman alınması kararını” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto etti.

Tabipleri Birliği ise yazılı açıklama yaparak, “Çalışanların, emekçinin birikimleri ile oluşan İhtiyat Sandığı Fonu'nun parasını korumakla görevli Bakanlığın bu kadar yüksek maaşlı çalışanı işe alma talebi ve ısrarı tamamen iş bilmezliktir” ifadelerine yer verdi.

MYK Haber'e konuşan Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise, arşiv için 3 bin euro karşılığı halihazırda hizmet alımının sürdüğünü, neden yeni bir danışmana ihtiyaç duyulduğunu sorarak, karardan dönülmesini istedi.

GARDİYANOĞLU: MAAŞ ALMAYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, yazılı açıklama yaparak, İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu’nun kendisinin yönlendirmesi ile “bir kişiye 8 bin euroluk bir danışmanlık ücreti vermek üzere karar aldığı ve İhtiyat Sandığının parasının çarçur edildiği” iddiaları yalanlayaraksahte gerçeklik yaratılmaya çalışıldığını savundu.

Gardiyanoğlu, Prof. Dr. Arif Sarı’nın daha önce devletin dijital dönüşümü konularında çalışmış ve bu alanda kendini ispat etmiş bir bilim insanı olduğunu kaydetti.

Gardiyanoğlu, Sarı’nın İhtiyat Sandığı dijital arşiv oluşturma projesinin ihale şartnamesini hazırlama projesinde çalışacağını, proje süresinin üç ay olduğunu ve üç kez ödenmek üzere tasarlandığını belirtti.

''SARI, ÜCRET ALMIYOR''

“8 bin euro, evrakların tasnifi ve ihalenin keşif bedelinin belirlenmesi için elzem olan bu hazırlık sürecinde gelecek uzmanların seyahat, konaklama ve benzeri harcamalar için kullanılması hedeflenmekteydi. Sarı, bu fonu ve süreci yönetecek ancak bundan bir ücret almayacaktı” diyen Gardiyanoğlu, yapılan eylem ve çarpıtmalarla adını kirletmeye dönük açıklamalar sonrasında, oluşturulacak fonun harcamasını, Sarı’nın da önerisiyle İhtiyat Sandığı Müdürü yönetimine vermeyi uygun bulduğunu belirtti.

SÜREÇ DEVAM EDECEK

İhale şartnamesinin hazırlık sürecinin kararlılıkla sürdürüleceğini kaydeden Gardiyanoğlu, “Ancak bilinmelidir ki geçtiğimiz günlerde İhtiyat Sandığı’nın parasının savunucusu rolünü üstlendiklerinin algısını yaratmaya çalışanların bıraktığı enkazı kaldırmak için uğraşmaktayız” dedi.

Gardiyanoğlu, şöyle devam etti: 

“Bakanlığım önünde eylem yapanların, attıkları imzalarla çalışanların parasının 100 binlerce dolarla ölçülecek şekilde zarara uğrattıkları belgelerle sabittir. Yüz binlerce doları verip karşılığında herhangi bir şey almadıkları şirket ile ilgili bana soru sormaları da son derece ilginçtir.  Yıllardır aylık dolar bazında ücretler ödedikleri yazılım şirketinin, işlerinin kusurlu olduğu ve kurumu zarara uğrattığı geçtiğimiz haftaki Sayıştay Raporunda da ortaya çıkmıştır.

Bakanlık önünde eylem yapanların sendikaları önünde benim ve İhtiyat Sandığında birikimleri bulunan herkesin eylem yapması gerektiği bir noktaya ulaşılmıştır.

Kurumların yönetim kurulu üyeleri yasalar önünde sorumlu kişilerdir ve yönettikleri kurumları zarara uğratmaları suçtur. Bununla ilgili ise devletin denetleme enstrümanlarını geriye dönük olarak İhtiyat Sandığı’na davet edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. 

Bu tür siyaset kokan ve sorumlu bakanı baskı altında tutup kurumlar içerisinde at oynatma dönemi sona ermiştir, buna asla prim verecek birisi değilim.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar