Güney’de bulunan Türk mallarına ortalama 25 kat kira zammı

7 Şubat 2024

Güncelleme: 8 Şubat 2024

A
A

Güney Kıbrıs'ta bulunan Kıbrıs Türk mallarıyla ilgili önceden 50-100 Euro olan aylık kiralar, bin 200-2 bin 700 Euro seviyelerine çıkarıldı.

ZgotmplZ

Rum İçişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs'ta bulunan Kıbrıs Türk mallarının kiralarını rayiç piyasa rakamlarına çekerek, aylık kira ücretlerini artırmaya karar verdi. Bu karar, Rum Meclisi "Göçmenler" Komitesi'nde tartışmalara neden oldu.

Vergi yükümlülerini "Kıbrıs Türk Mallarını İdare Fonu'nu güçlendirme" yükünden kurtarmak amacıyla alınan bu kararla, önceden 50-100 Euro olan aylık kiralar, bin 200-2 bin 700 Euro seviyelerine çıkarıldı.

Rum Meclisi "Göçmenler" Komitesi, dünkü toplantısında Güney'de bulunan Türk arazi ve binalarının kiralarındaki artışı ve bu konudaki tepkileri ele aldı.

Kira zammından etkilenen göçmenler, kullanmakta oldukları malların düşük değerde olduğunu ve neredeyse değersiz olduklarını iddia etti. Malların şu anda değer kazanmış olması nedeniyle bu zammın adaletsiz olduğunu savundular.

Rum medyasına yansıyan haberlere göre Komite üyelerinden bazıları, kira zammının olumsuz etkilerini vurgularken, diğerleri ise popülizm yapıldığını belirterek karara karşı çıktı. Komite içinde görüş ayrılıkları yaşandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar