Diş Tabipleri Odası Başkanı'nın da diploması sahte çıktı!

Kamalı Haber, 22 Mayıs 2024

Güncelleme: 22 Mayıs 2024

A
A

KSTU soruşturması kapsamında, sahte doktora diploması düzenlenerek Sağlık Bakanlığı'na ibraz ettiği tespit edilen Diş Tabipleri Odası Başkanı Halil Bakkaloğlu hakkında teminatla tutuksuz yargılama kararı verildi.

ZgotmplZ

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTU) başlatılan sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanan Diş Tabipleri Odası Başkanı Halil Bakkaloğlu, “Sahte Resmi Belge Düzenlemeye Tahrik”, “Sahte resmi belgeyi tedavüle sürme” ve “Sahte davranışla kayıt temini” suçlamalarıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkemede olguları aktaran polis, KSTU'da başlatılan mali ve akademik soruşturma kapsamında okulun sisteminde yapılan araştırma sonucu zanlıya ulaşıldığını söyledi.

4 YIL EĞİTİM GÖRMÜŞ GİBİ GEÇMİŞE DÖNÜK KAYIT YAPILDI

Polis, yapılan inceleme sonucu zanlının okulun Ağız Diş ve Çene Cerrahisi doktora programına 22 Şubat 2021 tarihinde kaydedildiğini ve 8 dönem yani 4 yıl süren ve 23 ders alınması gereken doktora bölümünde eğitim görmüş gibi 6 Eylül 2019’da kaydolmuş gibi gösterildiğini belirtti.

SAHTE DOKTORA DİPLOMASINI BAKANLIĞA İBRAZ ETTİ

Okulun sistemine 2019’dan başlayarak, 2023’e kadar iki ayrı seferde 23 sahte ders notu girişi yapıldığını ve zanlının 4 yıl eğitim görmüş gibi gösterilerek, 10 Kasım 2023’te mezun edildiğini açıklayan polis, zanlının aldığı doktora diplomasını 2023 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı ile Tabipler Birliğine ibraz ettiğini belirterek, soruşturma kapsamında önceki gün tutuklanan zanlının sahte diplomayı polise verdiğini açıkladı. 

Soruşturmanın zanlının etki edebileceği kısmının tamamlandığını kaydeden polis, uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç, zanlının 100 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 700 bin TL kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşullarına bağlı olarak tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar