Rumlardan Rusya'ya bir darbe daha: Anastasiadis, Lavrov ile görüşmesini iptal etti

23 Eylül 2022

Güncelleme: 23 Eylül 2022

A
A

New York'ta bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis arasında planlanan görüşme AB'nin talepleri doğrultusunda iptal edildi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis (solda) ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov.

Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler 77'nci Genel Kurulu için New York'ta Rusya ile Güney Kıbrıs arasında kurulması planlanan temas gerçekleşmedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki görüşme son dakikada iptal edildi.

Rum Hükümet Sözcüsü Mario Pelekanos, görüşmenin iptal edilmesinin nedeninin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik açıklamasının ardından Avrupa Birliği'nin aldığı kararlar olduğunu belirtti.

Pelekanos, “Ukrayna açısından artık yeni bir kritik döneme giriyoruz. Rusya ile ikili temaslardan kaçınmak için Brüksel tarafından yönergeler verildi. Dolayısıyla bu gelişme göz ardı edilemez.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede, Rum tarafının, gündemde olan 15 Kasım'da Rusya'dan KKTC'ye doğrudan uçuşlar konusunu da masaya getireceği bildirilmişti. 

Güney Kıbrıs, AB'nin şubat ayında aldığı yaptırım kararlarının ardından hava sahasını Rus uçaklarına kapatmıştı. Rumlar, iki ülke arasındaki iş birliğine rağmen, Rus savaş gemilerine de limanlarını kapatmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar