Rum basını yazdı: Guterres diyaloğu canlı tutmak için yardımcısını gönderiyor

24 Eylül 2022

Güncelleme: 25 Eylül 2022

A
A

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Türk tarafının karşı olmasına rağmen yardımcısı Rosemary A. DiCarlo’yu, keşif görevi için sonbaharda adaya göndereceği öne sürüldü.

Rum basını, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e atıfla, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs'ta diyalog perspektifini canlı tutmak amacıyla yardımcısını Kıbrıs'a göndereceğini yazdı.

Söz konusu ismin Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo olduğu kaydedildi.

Fileleftheros “Guterres Rosemary’yi Gönderiyor” başlığıyla manşete çektiği haberine, Genel Sekreter’le BM Genel Kurulu çerçevesinde son kez bir araya gelen Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, görüşme sonrasında yaptığı açıklamayı gösterdi.

Habere göre Anastasiadis, “Şu ana kadar Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması perspektifi olmamasına ve Türk tarafının şart koşmasına karşın Genel Sekreter Antonio Guterres, Rosemary DiCarlo’yu, temsilci atama ana meselesiyle ilgili keşif temaslarında bulunmak üzere sonbaharda Kıbrıs’a göndermeyi planlıyor.” dedi.

Anastasiadis Guterres’le görüşmesi sırasında, birkaç dakikalığına,  özel ya da kişisel bir temsilci atama konusuna atıf yapıldığını söyledi. “Genel Sekreter’in ima ettiği, oldukça da netti,  Türkiye tarafında itiraz gözlemlenmesine rağmen, bir diyalog perspektifini canlı tutmak isteğiyle, Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo’nun bir keşif göreviyle sonbaharda Kıbrıs’ı ziyaret etmesi direktifi verdi.” diye ekledi.

Haravgi haberi “BM Genel Sekreteri’nden DiCarlo’ya Sonbaharda Keşif Görevi Direktifi” başlığıyla aktarırken Politis “Guterres, Beklenmeyen Bir Şey Olmazsa Dün Geceki Son Görüşmelerinde Başkan’a Bilgi Verdiği Üzere DiCarlo’yu Özel Göreve Gönderiyor” başlığını kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar