Larnaka, İskele'ye döndü: İsrailliler emlak sektöründe patlamaya yol açtı, fiyatlar uçtu

4 Kasım 2023

Güncelleme: 5 Kasım 2023

A
A

İsraillilerin “ilgi sağanağı” Larnaka’daki emlak fiyatlarında patlama yarattı. Fiyatlar, yerli halkın “yanına yaklaşamayacağı kadar” uçtu.

ZgotmplZ

İsraillilerin yoğun ilgisi nedeniyle Larnaka’da emlak kirala ve satış fiyatlarında patlama olduğu, şirketlerin de merkezlerini Larnaka’ya taşımak istediği bildirildi.

Fileleftheros, İsraillilerin Larnaka’da emlak alım veya kiralamaya ilgilerinin, özellikle Hamas-İsrail savaşı öncesinde yüksek olduğunu, savaşın patlak vermesiyle biraz duraklama olmasına karşın özellikle kiralamaya ilginin yüksek seviyesini koruduğunu yazdı.

FİYATLAR YERLİ HALKIN “YANINA YAKLAŞAMAYACAĞI KADAR” UÇTU

Habere göre İsraillilerin, havalimanı bulunan ve gelişime açık olan Larnaka’ya “ilgi sağanağı” nedeniyle bazı bölgelerinde fiyatlar, yerli halkın “yanına yaklaşamayacağı kadar” uçtu,  Larnaka’daki taşınmaz fiyatları Lefkoşa’nın Rum kesimindeki fiyatlar seviyesine çıktı.

Larnaka’daki özel bir emlak şirketi müdürü, özellikle savaş başlamadan önce günde ortalama 20-30 talep aldıkları İsraillilerin, savaşın daha da tırmanması durumunda ülkeyi terk edeceklerini ve Güney Kıbrıs’ta, özellikle de Larnaka’da emlak alacaklarını söylediklerini aktardı. Aynı yetkili “İsrailliler, Lübnanlılar gibi daha ucuz konut aramıyor, 200 bin euro ve üzerinde yeni daireler arıyorlar.” dedi.

Yetkili, 80-85 metrekarelik yeni bir apartman dairesinin fiyatının 200 bin eurodan başladığını, fiyatın bölgeye göre değiştiğini, örneğin McKenzy bölgesinde muadil dairelerin 300 bin eurodan başladığını söyledi.

Gazete İsraillilerin gayrı menkule gösterdiği ilginin İsrail’deki emlak şirketlerinin, merkezlerini Güney Kıbrıs'a, özellikle de Larnaka’ya taşımayı düşünmesine yol açtığını ancak büyük ofisler için altyapı bulunmadığından şirketlerin şimdilik araştırma yaptığını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar