Refah'a İsrail saldırısı: 100'den fazla ölü

12 Şubat 2024

A
A

İsrail saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen binlerce kişinin sığındığı Refah kentine İsrail saldırı düzenledi. Saldırıda 100'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Saldırıya birçok ülke tepki gösterdi.

ZgotmplZ

İsrail’in, güvenli bölge olduğunu iddia ederek insanları sürdüğü Gazze’nin Mısır sınırındaki Refah kentine düzenlediği saldırılarında 100’den fazla kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı bildirildi.

SALDIRILAR REFAH MERKEZİNDE YOĞUNLAŞIYOR

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberinde, Refah'taki hastane yetkilileri, İsrail’in, Refah kentine düzenlediği saldırılarında 100’den fazla kişinin öldürüldüğünü, yaralanan yüzlerce kişinin hastanelere ulaştığını belirtti.

Filistin Kızılayı da İsrail saldırılarının Refah şehir merkezinde yoğunlaştığını ve saldırılarda sivillerin evlerinin de hedef alındığını duyurdu.

Kuveyt Hastanesi Müdürü Suhayb el-Hıms ise hastanenin çok tehlikeli durumdaki yaralılarla dolu olduğunu, yeterli ilaç ve serum bulunmadığını ifade etti.

YERİNDEN EDİLMİŞ KİŞİLERİN EVİ HEDEF ALINIYOR

Yerel kaynaklar, savaş uçaklarının, yoğun topçu atışı ve savaş gemilerinin denizden yoğun ateşiyle eş zamanlı olarak yaklaşık 40 hava saldırısı düzenlediğini, özellikle yerinden edilmiş kişilerin barındığı çok sayıda evi ve camiyi hedef aldığını kaydetti.

HAMAS: SOYKIRIM SAVAŞININ DEVAMI 

Hamas Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, İsrail'in Refah kentinde 100'den fazla kişinin ölümüne neden olan saldırılarına ilişkin açıklamasında, "İşgalci İsrail'in Refah'ta bu gece 100'den fazla kişinin şehit edildiği katliamları, soykırım ve zorla yerinden etme savaşının bir devamıdır." ifadelerini kullandı.

Rişk, katliamdan Netanyahu hükümetiyle birlikte (ABD Başkanı Joe) Biden yönetimini sorumlu tuttu.

DÜNYADAN TEPKİLER

Diğer yandan, İsrail hükümetinin Mısır sınırındaki Refah kentine kara saldırısı başlatacağına ilişkin ifadelerinin ardından birçok ülke ve uluslararası kuruluştan İsrail'e tepkiler geldi.

Orta Doğu ve Batı ülkelerinden Kuveyt, Katar, Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ile Almanya, Danimarka, Hollanda, Fransa, İspanya, İngiltere tepkilerini dile getiren mesajlar yayımlayarak, endişelerini dile getirdiler.

BEYAZ SARAY'DAN UYARI

ABD Başkanı Joe Biden'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşerek, "Refah'ta 1 milyondan fazla insanın güvenliğini sağlamak için inandırıcı ve uygulanabilir bir plan olmadan askeri operasyona başlamaması gerektiği" görüşünü yinelediği ifade edildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 4 Şubat'taki açıklamasında, Refah kentine kara saldırısı başlatacaklarının işaretini vermişti.

Gazze Şeridi'nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kenti, İsrail saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen binlerce kişinin kente sığınmasıyla birlikte 2,3 milyon nüfusa sahip Gazze'nin yaklaşık yarı nüfusuna ev sahipliği yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar