Türkiye depremin bilançosu 103,6 milyar dolar

17 Mart 2023

A
A

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, depremlerin maddi zararının 2 trilyon TL düzeyinde olduğunu açıkladı.

ZgotmplZ

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu maddi hasarın boyutunun 2 trilyon TL (103,6 milyar dolar) düzeyinde olduğunun tahmin edildiğini açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, maddi hasar karşılığının 1,6 trilyon TL olduğu belirtiliyor.

Bakanlık açıklamasında, “yapılan acil destek ve harcamalar, enkaz kaldırma faaliyetleri, sigorta ödemeleri, gelir kaybı ödemeleri, diğer tüm destek ve harcamaların yanı sıra milli gelir azalması nedeniyle toplamda 351,4 milyar TL’lik bir kayıp oluşmuştur.” ifadesi de yer alıyor.

Yapılan değerlendirmede, "Bu büyüklüğün 2023 yılı milli gelirinin yaklaşık yüzde 9’una ulaşabileceği öngörülmektedir." deniliyor.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat Pazartesi günü Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmişti.

11 ili etkileyen depremde son açıklanan bilgilere göre 48 bin 448 kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 16 Mart'ta yaptığı açıklamada, depremlerden etkilenen illerde 5 milyon 158 bin 93 bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 728 bin binanın incelendiğini, 637 bin 222 bağımsız bölümden oluşan 227 bin 27 binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptıklarını bildirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar