Stoklar dolu, arpa sorunu yok

28 Mart 2024

Güncelleme: 29 Mart 2024

A
A

Toprak Ürünleri Kurumu ülkedeki hayvan besicilerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yeterli stoğun olduğunu açıkladı.

ZgotmplZ

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK), depolarında arpa bulunmadığı yönünde sosyal medyada dolaşan iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve ülkedeki hayvan besicilerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yeterli stoğun mevcut olduğunu belirtti.

TÜK tarafından yapılan yazılı açıklamada, gelen 4 bin 700 metrik ton (M.Ton) ithal yemlik arpanın kurum şubelerine, hayvancılara ve yem fabrikalarına ihtiyaç oranında dağıtımının yapıldığı ifade edildi.

Açıklamada şu detaylara yer verildi:

"Şu anda 3 bin M.Ton stoğumuzun yanında 5 bin M.Ton'luk yeni ithal arpanın bayram öncesinde ülkemize gelmesi beklenmektedir. Bayram sonrası 15 Nisan'dan 25 Nisan 2024'e kadar 20 bin Ton'luk arpa alımının da bağlantıları yapılmıştır.

Ayrıca TC Elçiliğinin finansmanı ile ülke küçükbaş hayvan besicilerinin desteklenmesi amacıyla dağıtılacak 9 bin 400 M.Ton hibe arpanın da 29/03/2024 Cuma günü Mağusa Merkez Ambar No.4, İskele ve Güzelyurt şubelerinden, o şubelere bağlı listelerde ismi olan hayvancılarımıza dağıtımına başlanacaktır.''

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar