5 sendika hükümete mutabakatı hatırlattı: Ciddiyetsizlik

26 Eylül 2023

Güncelleme: 26 Eylül 2023

A
A

Kamuda yetkili 5 sendika, hükümete ağustos ayında "maaş adaletsizliğinin giderilmesi", "vergi adaletinin sağlanması" ve "hayat pahalılığı ödeneğinin dört ayda bir verilmesi" ile ilgili varılan mutabakatları hatırlattı.

ZgotmplZ

Kamuda örgütlü beş sendika, Başbakan Ünal Üstel’e Ağustos 2023’te yapılan görüşmede üzerinde mutabakata varılan konuları hayata geçirme çağrısı yaptı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve KKTC Kamu İşçileri Sendikası (KAMU-İŞ) adına ortak açıklamayı yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Meclis yasama döneminin 2 Ekim’de başlayacak olmasına rağmen, söz konusu Yasa Tasarısı’nın henüz Meclis Komitesi’nde görüşülmeye başlanmamasının endişe verici olduğunu kaydetti.

Bengihan, Kamu Görevlilerinin Aylık (Maaş - Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası kapsamında işe başlayanlarla, bu yasadan önce işe başlayanlar arasında var olan maaş adaletsizliğinin giderilmesi adına Başbakan ile varılan mutabakatta, yapılacak düzenlemenin temmuzdan itibaren geçerli olması konusunda anlaşmaya varıldığını ancak henüz çalışma başlatılmadığını savundu.

Güven Bengihan, hükümete ciddiyetsizlik ve kamu yararını gözetmeme eleştirisinde bulundu.

Ayni toplantıda “vergi adaleti” adına vergi dilimleriyle ilgili yasal düzenlemeye gidilmesi konusunda da anlaştıklarına işaret eden KTAMS Başkanı Bengihan, “Gerekli yasal düzenlemenin yapılarak Ocak ayında yürürlüğe girmesi için çalışmaların da henüz başlatılmamış olması kabul edilemezdir. Dahası, Başbakan’la yapılan görüşmede mutabakata varılan, hayat pahalılığı ödeneğinin yılda üç kere maaşlara yansıtılması yönünde gerekli yasal düzenleme için çalışmaların da henüz başlatılmamış olması endişelerimizi artırmaktadır.” dedi.

Protokol masasının da toplanmadığına işaret eden Güven Bengihan, “Yasa gereği her yıl kamuda yetkili sendikaların Maliye Bakanlığı tarafından çağrılarak toplanması gereken protokol masası için gereken tüm yazışmalar tarafımızca yapılmasına rağmen, yıllardır sendikalarımız protokol görüşmelerine çağrılmamaktadır. Talebimiz, protokol masasının ivedilikle toplanarak özellikle yukarıda belirtilen yasal düzenlemelerin görüşülüp karara bağlanmasıdır.” dedi.


Maliye Bakanlığı ile kamuda yetkili sendikalar ek maaş artışı konusunda 18 Ağustos'ta uzlaşıya varmıştı. Varılan uzlaşı 22 Ağustos günü Başbakan Ünal Üstel'in de onayına sunulmuş ve Başbakanlık’ta sendikalarla yapılan toplantıda ayrıntılar belirlenmişti.

Uzlaşıyla, "6 farklı baremdeki kamu görevlilerine yüzde 4 ve yüzde 3.30 oranında ek artış yapılması" öngörülmüştü.

Hükümet ile sendikalar, “2024 yılında hayat pahalılığı ödeneğinin her altı ayda bir değil, dört ayda bir verilmesinin sağlanması için gerekli çalışmaların başlatılması” konusunda da uzlaşıya varmıştı.

Ayrıca toplantıda "Ocak 2024’te yapılacak düzenleme ile kamu görevlilerinin vergi dilimlerinde ve muafiyetlerinde iyileştirilme yapılması" konusunda da anlaşılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar