KTOEÖS acil okul istedi: Kapasite 1200 öğrenciyi kaldırmıyor

22 Kasım 2023

A
A

Yonpaş Metin Derinel Lisesi’nde basın açıklaması yapan KTOEÖS, okulun 1200 öğrenciyle bugün yönetilemeyecek kadar kalabalık olduğunu ve acil bir ortaokula ve liseye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Gazimağusa Yonpaş Metin Derinel Lisesi’nde basın açıklaması yaparak, okulların ve eğitimin sorunlarına dikkat çekti, Milli Eğitim Bakanı’nı eleştirdi.

Basın açıklaması sırasında “Öğretmenlere Saldırı ve İtibarsızlaştırma Politikaları Kabul Edilemez” yazılı pankart da açıldı.

"METİN DERİNEL LİSESİ'NİN KAPASİTESİ 1200 ÖĞRENCİ İÇİN YETERLİ DEĞİL"

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, Metin Derinel Lisesi’nin Namık Kemal Lisesi’nin taşındığı okul olduğuna dikkat çekerek, Namık Kemal Lisesi’nin kısa sürede eğitime tekrar kazandırılacağı vaatleri verildiği halde bunun hala gerçekleşmediğini söyledi.

Metin Derinel Lisesi’ndeki konteynerlerin adeta savaş dönemini ve toplama kampını andırdığını savunan Gökçebel, Metin Derinel Lisesi'nin kapasitesinin 1200 öğrenci için yeterli olmadığını söyledi.

Okuldaki çevre düzenlemesinin de yetersiz olduğunu iddia eden Tahir Gökçebel, “Temel sorunlarını ortaya koyup çözüm üretemeyen bir Milli Eğitim Bakanlığı  ile karşı karşıya olduklarını" iddia etti.

"DEPREM PERFORMANS TESTLERİ 10 AY GEÇMESİNE RAĞMEN AÇIKLANMADI"

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, deprem riski nedeniyle eğitime ara verilen okullarla ilgili deprem performans testlerinin aradan 10 ay geçmesine rağmen kamuoyuna açıklanmadığını ifade ederek, “Bizi neyin beklediği, ne kadar kötü durumda olduğumuz topluma söylenmiyor. Mühendislik yapıldı, başlanacak denilen okullarda tek çivi çakılmadı.” dedi.

Gazimağusa’daki bazı  okulların isimlerini sayarak, bu okullar için “Patır patır” dökülüyor” ifadesi kullanan Gökçebel, “Bunu öğretmenin yaptığını ima edecek kadar  kendini kaybetmiş bir eğitim bakanımızla karşı karşıyayız” dedi.

"MİLLİ EĞİTİM BAKANI ORTADA YOK"

KTOEÖS Genel Sekreteri Gökçebel, eğitimin bütün sorunlarını okul idareleri, öğretmenler, okul aile birlikleri ve velilerin çözmeye çalıştığını, Milli Eğitim Bakanı’nın ortada olmadığını iddia etti.

Tahir Gökçebel, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenin haklarını budamaya çalıştığını,  öğretmenin yanında olmadığını, destek  olması gerekirken sürekli suçlayarak itibarsızlaştırmaya çalıştığını öne sürdü.

Gökçebel, eğitimin temelinin öğretmen olduğunu, öğretmen olmadan nitelikli eğitimden bahsedilemeyeceğini  belirtti.

"40’AR KİŞİLİK SINIFLARDA DERS YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR"

Gazimağua bölgesinde öğretmenlerin 40’ar kişilik sınıflarda ders yapmaya çalıştığını vurgulayarak bunun yol açtığı sıkıntılara dikkat çeken Gökçebel, Canbulat Özgürlük  Ortaokulu’nda 30’un üzerindeki  özel eğitim öğrencisinin alabilecekleri rehberlik hizmetleri ve desteği ile özel odalarının olmadığını söyledi.

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, “Öğretmeni sürekli suçlayan, aşağılamaya çalışan, izinlerini tartışma  konusu yapan, okul müdürünün verdiği izni tanımayan,  daire  müdürünün yetkisini alan  ve ‘yetkili benim, yasa benim’ diyen bakan bu eğitimi yönetemez.” dedi.

"YÜZÜN ÜZERİNDEKİ KONTEYNERE VERİLEN PARAYLA 5 OKUL YAPTIRABİLİRDİ"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yüzün üzerindeki konteynere verdiği parayla 5 okul yaptırabileceğini söyleyen Gökçebel, Gazimağusada fen lisesi ve anadolu lisesi yokken, ilahiyat koleji açılacağının söylendiğini kaydetti.

Yonpaş Metin Derinel Lisesi’nin 1200 öğrenciyle bugün yönetilemeyecek kadar kalabalık olduğunu ve acil bir ortaokula ve liseye ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Tahir Gökçebel, en azından Namık Kemal Lisesi'nin bir an önce topluma kazandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Gökçebel, depremle ilgili geçirilen yasayla 400 milyon TL’nin üzerinde kaynak yaratıldığını, tek kuruşun deprem riski yaşayan okullara harcanmadığını iddia etti.

Tahir Gökçebel, Milli Eğitim Bakanı’nın öğretmene özür borçlu olduğunu, bu özrü beklediklerini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar