DAÜ'deki sendikalar: Yükseköğrenimde kaliteyi artıracak politikalara ihtiyaç var

24 Nisan 2024

Güncelleme: 24 Nisan 2024

A
A

DAÜ'de örgütlü üç sendika, protokolün üniversiteyi ayakta tutmaya yetmediğini belirterek, yükseköğretimde nitelik ve eşit rekabet koşullarının oluşturulması için düzenleme gerektiğini belirtti.

ZgotmplZ

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde örgütlü sendikalar, yapılan protokolün tek başına Doğu Akdeniz Üniversitesi'ni (DAÜ) ayakta tutma ve yükseköğrenimdeki niteliği korumaya yeterli olmadığını belirterek, yükseköğrenimde niteliği arttıracak politika geliştirilmesi çağrısında bulundu.  

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), Yönetsel Personel Sendikası Doğu Akdeniz Üniversitesi Personel Sendikası (DAÜ-Per-Sen) ve  Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ-BİRSEN), izlenmesi gereken yol haritası hakkında bugün  ortak basın toplantısı düzenledi.

"DAÜ’nün Sürdürülebilir Mali Yapıya Kavuşturulmasına İlişkin Protokol" 4 Nisan’da imzalanmıştı.

DAÜ-SEN Başkanı Doç. Dr. Ercan Hoşkara, verdikleri mücadelenin tek amacının DAÜ‘yü hayatta tutmak olduğunu belirterek, 4 Nisan uzlaşısıyla tüm sorunları çözmüş olmadıklarını, sadece DAÜ’yü hayatta tutmaya yönelik bir fırsat yakaladıklarını söyledi.

Hoşkara, “Protokol imzalamayı başaramasaydık, yüzde 45 bütçe açığına ulaşmış bir DAÜ’nün, Mayıs ayından itibaren yoluna devam etmesi mümkün olmayacaktı.” dedi.

Sendikalar, Hükümet, DAÜ Yönetimi ve Vakıf Yönetim Kurulu'nun ortak sorumluluk üstlenerek, hem maaş, hem de rekabet dezavantajını ortadan kaldıracak düzenlemelere gittiğini anlatan Hoşkara, düzenlemelerin bir kısmının gerçekleştirildiğini, bir kısmının da dört yıl içinde tamamlanacağını söyledi.

Hoşkara, protokol sayesinde Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos maaşlarını ödeyebilme adına devletten 400 milyon TL nakit akışı sağlanacağını, birikmiş kıdem tazminatlarının ödenmesi için de devlet garantisiyle 1 milyar TL borçlanmaya gidilebileceğini ifade etti.

Kıdem tazminatlarının bir kısmının ödendiğini, bir kısmının da 30 Nisan’a kadar ödeneceğini belirten Hoşkara, “Bu iki nokta üniversitenin hayatta kalabilmesi  ve krizi atlatabilmesi için hayati.” dedi.

Hükümetin yükseköğretim alanını düzenlemesi gerektiğini ifade eden Hoşkara, “Yükseköğrenim alanı maalesef bir çöplüğe, niteliksiz bir alana dönüşmüştür.” diyerek, niteliksiz eğitim yerine, az sayıda eğitim veren kurumlara yönelmek gerektiğini söyledi. 

Hoşkara, yeni istihdam yapılmayacak olmasının da üniversiteyi düzlüğe çıkaracak bir adım olduğunu kaydetti.  

DAÜ BİR-SEN Eş Başkanı Buğu Sümen Cohar da, DAÜ’nün hayatta kalması için bir fırsat yakalandığını belirterek, önceliklerinin işten çıkarma olmaması  ve kurumun ayakta tutulması olduğunu, bunu da başardıklarını söyledi.

DAÜ PER-SEN Başkanı Erdal Altun da konuşmasında, protokol maddelerinin tümü uygulandığında DAÜ için bir çıkış yolu olabileceğini ifade ederek, DAÜ çalışanlarının, kendi maaşlarından fedakârlık yaparak üniversiteyi yüzdürme noktasına getirdiklerini söyledi.

DAÜ-Sen Genel Sekreteri Hamit Caner de, öğretmen fazlalığı ile ilgili bir soru üzerine, “Tek bir fazla hoca yok.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar