Çanakkale Zaferi'nin 108'inci yılı: Özgür yaşıyorsak bunu aziz şehitlerimize borçluyuz

17 Mart 2023

Güncelleme: 17 Mart 2023

A
A

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Çanakkale Zaferi ve 18 Mart Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Çanakkale Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle devlet büyükleri birer mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çanakkale Zaferi’nin, Kıbrıs’ta İngiliz sömürge yönetiminde bulunan, Anadolu’nun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine ilham ve güç kaynağı olduğunu vurguladı.

Tatar mesajında şu ifadelere yer verdi: 

Dünya tarihini değiştiren bu büyük zafer, esir uluslara ve mazlum halklara umut ve ışık olurken, Kıbrıs’ta İngiliz sömürge yönetiminde bulunan Anadolu’nun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine de ilham ve güç kaynağı olmuştur.

Tıpkı Çanakkale Destanı gibi Kurtuluş Savaşı’ndan ilham ve güç alan Kıbrıs Türk halkı, vatan bildiği bu topraklarda her türlü zorluğa rağmen, Anavatan Türkiye’nin yardım ve desteğiyle devletini, özgürlüğünü ve egemenliğini korumak için halen büyük bir mücadele vermektedir.

Bir asırdan bu yana devam eden bu kutsal mücadelede evlatlarımız, Çanakkale’de olduğu gibi toprağa düşmüş, bu topraklar kan ve canla vatan yapılmıştır. Bugün kendi vatanımızda, kendi egemen devletimizin çatısı altında özgür olarak yaşıyorsak bunu; halkımızın direnişine, mücahit ile Mehmetçiğe ve aziz şehitlerimize borçluyuz.

Milli mücadele yıllarında yaşadıklarımızı, en karanlık günlerde ortaya koyduğumuz irade, vatan sevgisi ve cesareti, devletimize ulaşmak için hangi yollardan yürüdüğümüzü asla unutmayacak ve unutturmayacağız. Aziz şehitlerimizin emanetlerini asla ayaklar altında çiğnetmeyeceğiz.

Şehitlerimizin emaneti olan değerleri, her ne pahasına olursa olsun koruyacak ve yaşatacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümünde aziz şehitlerimizi bir kez daha minnet ve rahmetle anarken, gazilerimizi de saygı ve hürmetle selamlıyorum.”

CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ZORLU TÖRE

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre Çanakkale Zaferi ve 18 Mart Şehitlerini Anma Günü nedeniyle yayımladığı mesajda tarihi başarının önemine dikkat çekti.

Töre'nin mesajı şöyle: 

“Bu destan, memleketin her köşesinden vatan uğruna bir araya gelerek Çanakkale’de buluşan, zor şartlarda savaşan, ancak azim ve kararlılığıyla dönemin teknolojik olarak güçlü ve donanımlı işgal kuvvetlerine var gücüyle karşı koyan, tarihinin her döneminde dünyaya ışık saçmış, esaret altında yaşamaktansa ölmeyi göze almış olan milletimizin asla unutulmayacak fevkalade önemli, tarihi bir başarısıdır.

Bugün bizlere düşen görev ise, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal topraklara aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere güvenle devretmektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 'Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayan-ı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.' sözlerinde hayat bulan bu zafer, aynı zamanda Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin de ölümsüzlük anıtıdır. Sadece geçmişimizin aziz bir hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da Çanakkale Zaferi, gerek tarihimizde, gerekse milletimizin gönlünde son derece önemli bir yere sahiptir.

Bu vesile ile Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehitlerimizi ve Mehmetçiklerimizi sonsuz  saygı ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”


ÇANAKKALE SAVAŞI

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı Devleti'nin başkenti konumundaki İstanbul'u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısızlıkla sonuçlanmış ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Çanakkale'nin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini de ateşlemiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar