Online belgede ilk adım: Bu iki belge için daireye gitmeye gerek kalmayacak

4 Ekim 2022

Güncelleme: 4 Ekim 2022

A
A

Daireye gitmeden online olarak belge temin edilebilmesine yönelik ilk adım atıldı.

Çevrimiçi (online) Elektronik Belge Talep ve Elektronik Belge Süreç Yönetim Sistemi, bugün düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

Sistemle İhtiyat Sandığı Dairesi ve İstihdam Destek Merkezi’nden, “Borç Durum Belgesi”, “Çalışma İzni İşlemleri İçin Uygunluk Belgesi” ve Elektronik Belge Süreç Yönetim Sistemi çerçevesinde gelen taleplerin değerlendirip ilgili belgelerin elektronik imzalı olarak işverenlere portal üzerinden iletilmesi amaçlanıyor.

İhtiyat Sandığı'nda düzenlenen toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, İhtiyat Sandığı Dairesi Müdürü Ali Anıl Yüce ve Dormen Bilişim Kurumsal Yazılım Proje Yöneticisi Haldun Dormen konuşma yaptı.

"DAİREYE GİTMEDEN BELGE ALINABİLECEK"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, dijitalleşmeyi ileri götürmek adına 2009 yılından beri çalışmalar yapıldığını, e-imzanın gerçekleşmesinden sonra sürecin hızlandığını belirtti.

Yeni sistemin, İhtiyat Sandığı’na kişilerin borcu olup olmadığına yönelik sorgulama sonucunda verilen ve “temiz kağıdı” olarak da bilinen belgenin elektronik ortamda verilmesine olanak sağlayacağını dile getiren Taçoy, dijital arşivden araştırma yapılarak kişilerin durumunun belirlenip belgenin verileceğini kaydetti.

Taçoy, bu şekilde vatandaşın daireye gitmeden bulunduğu ortamda belgeyi alabileceğini, verimliliğin artacağını söyledi.

Dijital arşivleşme konusuna da değinen Taçoy, dijital arşiv oluşturulacağını bu arşivin ülkede ilk olacağını, diğer kurumlara da yaygınlaştırılması hedefinde olduklarını belirtti.

İhtiyat Sandığı’nın devletten alacakları konusuna yönelik yarın Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla toplantı düzenleyip protokol imzalama hedefinde olduklarını dile getiren Taçoy, İhtiyat Sandığı’ndaki birikimlerin aksamadan, zarara uğramadan işletilmesini sağlamak için çalıştıklarını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar