Cumhurbaşkanı Tatar, Günsel ile test sürüşü yaptı

14 Ağustos 2022

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, test ve deneme süreçleri devam eden KKTC'nin yerli otomobili Günsel'in test sürüşünü yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar dün sabah, Yakın Doğu Oluşumu ziyaret etti.

Tatar ziyareti sırasında KKTC’nin yerli otomobili Günsel modellerinden "B9" ile test sürüşü yaptı ve üretim hazırlıklarıyla ilgili bilgi aldı.

SERİ ÜRETİM İÇİN HEDEF 2023

Ziyaret sırasında Günsel B9’un 2023’te seri üretime geçeceği bilgisini veren Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti ve Günsel Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “2023 yılında seri üretime geçilecek..30 ülkeden tedarikçimiz var. 1200 farklı firmayla işbirliğimiz var.2030 yılına kadar 241 bin araç satmayı hedefliyoruz.” dedi.

Test sürüşü ve bilgilendirme toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tüm emeği geçenleri tebrik etti. 

Tatar, KKTC’de yerli otomobil üretimiyle ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanmasının büyük bir vizyon olduğunu ve bu vizyonu hayata geçirmenin büyük irade ve ekip çalışması istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, bu çalışmalardan dolayı tüm Günsel ekibini kutlayarak KKTC’den gelişmiş ülkelere mühendislik hizmetleri sağlanmasının da önemine işaret etti.

"KKTC’YE BÜYÜK BİR KATKI VE BÜYÜK BİR SAYGI"

Cumhurbaşkanı Tatar, "KKTC’ye büyük bir katkı ve büyük bir saygı" olarak nitelendirdiği bu çalışmanın geleceğe yönelik umut verici olduğunu belirterek çalışma ve yatırım sayesinde gelinen noktada gelecekte ülke ihracatına, bütçe açığına ve çevreye yönelik büyük önem taşıdığını kaydetti.

Hem yerli üretim hem de elektriğe geçiş açısından ithalat ve akaryakıttan tasarruf elde edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, artan akaryakıt fiyatları dolayısıyla ithalata ödenen büyük rakamların tasarrufunun hem yatırımlara vesile olacağına hem de bütçe açığının bütçe fazlasına dönüşmesine imkan vereceğini kaydetti.

Elektrikli araçların çevreyi korumak ve kirliliği önlemek adına da büyük bir adım olduğuna da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, insan sağlığını koruma açısından da önemli olduğunu dile getirdi ve “KKTC’nin adını dünyada duyurabilmesi adına fevkalade heyecan verici bir proje.” değerlendirmesi yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar