Maymun çiçeği varyantlarına yeni isim verildi

13 Ağustos 2022

Güncelleme: 14 Ağustos 2022

A
A

Maymun çiçeğinin Kongo varyantının adı Tür I, Batı Afrika varyantı ise Tür II olarak değiştirildi. Maymun çiçeği virüsünün mevcut isminin değiştirilmesi için de süreç başlatıldı.

Brezilya'da maymun çiçeği virüsü vakalarının artması üzerine maymunlara yönelik başlayan saldırıların ardından, virüsün adının değiştirilmesi için ilk adım atıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği virüsünün varyantlarının ismini değiştirme kararı aldı.  Maymun çiçeği virüsünün mevcut isminin değiştirilmesi için de süreç başlatıldı.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, ismini 1958'de alan maymun çiçeğinin varyantlarının, virüsün yayıldığı bölgelere göre isimlendirildiği ve DSÖ uzmanlarının, dünya genelinde yayılan bir virüsün varyantlarına ülke ismi verilmemesi gerektiğine dair fikir birliğine vardığı bildirildi.

Bu kapsamda maymun çiçeği türlerinin Roma rakamlarıyla sınıflandırılacağı, Kongo türünün "Tür I" ve Batı Afrika türünün ise "Tür II" olarak değiştirildiği kaydedildi.

"MAYMUN ÇİÇEĞİ" VİRÜSÜ İSMİ DE DEĞİŞECEK

Maymun çiçeği virüsünün mevcut isminin değiştirilmesi için de sürecin başlatıldığı, bu kapsamda virüsün yeni ismine dair tekliflerin, DSÖ'ye bağlı Uluslararası Sınıflandırma Ailesi (FIC) internet sitesine (icd.who.int/dev11) sunulabileceği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, bundan sonra virüsler isimlendirilirken kültürel, sosyal, ulusal, bölgesel ve etnik alınganlık içerecek adların verilmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

DSÖ'nün verilerine göre, şimdiye kadar 89 ülkede 27 bin 814 maymun çiçeği vakası görülürken, 11 kişi yaşamını yitirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar