Tüketici örgütlerinden, fahiş et fiyatlarına karşı bir haftalık "kırmızı et boykotu"

26 Mayıs 2024

Güncelleme: 26 Mayıs 2024

A
A

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu, hükümet et konusunda fiyat istikrarı sağlayana kadar ilk aşamada yarından itibaren bir haftalığına kırmızı eti boykot kararı aldı.

ZgotmplZ

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu, bir hafta süreliğine kırmızı etin boykot edilmesi kararı alındığını açıkladı.

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu, KKTC Tüketiciler Derneği, Kaliteli Yaşam Derneği ve Tüketici Bilinci ve Hakları Derneği başkanlarının imzasını taşıyan yazılı açıklamada, Hükümetin besi üretimine verdiği desteğe rağmen piyasa fiyatlarının kontrol edilemediği; dolayısıyla, Hükümetin gerek ithalat gerekse etkin denetimlerle fiyat istikrarı sağlayana kadar kırmızı eti boykot kararı alındığı kaydedildi.

Açıklamada, "Örgütlerimiz ilk aşamada pazartesinden başlamak üzere, ‘bir hafta süreli’ 27 Mayıs 2024 - 2 Haziran 2024 tarihleri arasında (Kırmızı) Et Boykotu ilan etme kararı almış bulunmaktadır." denildi.

Fiyatların kontrol altında tutulmasının üreticilerin desteklenmesiyle mümkün olabileceği, "et ithalatı" kararının AB’nin temel ilkesi olan serbest piyasa koşullarının gereği olduğu ifade edildi.

Hükümetin besi üreticilerini çeşitli teşvik ve destek primleri ile korumasına rağmen, ülkede turist, öğrenci ve üçüncü ülkelerden gelen işgücü ile bir milyonu aşan tüketicinin ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığının belirtildiği açıklamada, "Et ve sebze gibi tarımsal ürünlerin fiyatlarının fırlamasının, ancak etkin denetim ve ithalat ile durdurulabileceği bilinmelidir.” denildi.

Piyasada etin "besli, inek, keçi ve koyun" olarak değil sadece dana ve kuzu olarak pazarlandığını bunun da tüketicilerin mağduriyeti anlamına geldiği belirtilen açıklamada, "Besi eti fiyatlarının fahiş düzeye gelmesinin ana nedeni ‘Okka-Kilo’ vurgunu ile ‘Etiketsizlik’ olduğu bilindiği halde Tarım ile Ekonomi ve Enerji Bakanlıklarının yıllardır örgütlerimizin uyarılarını dikkate almamalarını Hükümet nezdinde kınamaktadır." denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar