KKTC'deki benzincilerin Güney'e zararı 2022'de 180 milyon euro

22 Eylül 2022

Güncelleme: 22 Eylül 2022

A
A

Kıbrıslı Rumların KKTC’den benzin alması nedeniyle, Güney Kıbrıs’taki benzincilerin 2022 yılıyla ilgili gelir kaybının 180 milyon euro olduğu hesaplandı.

Güney Kıbrıs yerine daha ucuz olduğu için akaryakıt alımlarını KKTC'den yapan Kıbrıslı Rumlar, ekonomilerine zarar yazdırdı.

Politis'in haberine göre, Güney Kıbrıs’taki benzincilerin 2022 yılıyla ilgili gelir kaybının 180 milyon euro olduğu ifade edildi.

Güney Kıbrıs’taki benzinciler hükümeti, bu durumun etkin bir şekilde sınırlanması için önlemler almaya davet etti.

HÜKÜMETE TAZMİNAT DAVALARI YOLDA

Gazete, Güney Kıbrıs Benzinciler Birliği'nin, Kıbrıslı Rumların KKTC’den benzin satın alması yüzünden oluşan gelir kaybıyla ilgili tazminat talep etmek için Rum Yönetimi aleyhinde dava açma, aynı zamanda Rum Yönetimi tarafından Yeşil Hat Tüzüğü'nün ihlal edildiği konusunda ise Avrupa Komisyonu'nu bilgilendirme konusunda hareket edeceklerini yazdı.

ÖNLEM ALINMAZSA EYLEMLER KAPIDA

Devlet tarafından buna kısa süre içerisinde karşılık verilmezse, bir diğer ifadeyle KKTC’den benzin alınmasının durdurulması için önlemler alınmazsa, benzincilerin dinamik eylemlerde bulunacaklarını kaydeden gazete, Güney Kıbrıs Benzinciler Birliği Başkanı Savvas Prokopi’nun, bunun bir hayatta kalma meselesi olduğunu söylediğini iletti.

BENZİNCİLERE GÖRE "KKTC'DEN BENZİN ALMAK YASA DIŞI"

Güney Kıbrıs’taki benzinciler açısından, KKTC’den benzin alınmasının yasa dışı olduğunu iddia eden gazete, Güney Kıbrıs Benzinciler Birliği'ne göre, Kıbrıslı Rumların KKTC’den benzin satın alması yüzünden 2022 yılında meydana gelen gelir kaybının 180 milyon euro civarında olduğunun tahmin edildiğini ve bunun 60-80 milyon eurosunun ise devletin kaybettiği vergiler olduğuna işaret etti.

EN ÇOK ETKİLENENLER SINIR KAPILARINDAKİ BENZİNCİLER

Rum tarafında, sınır kapıları yakınlarında bulunan benzincilerin cirolarının yüzde 40-50’sini kaybettiklerini de kaydeden gazete, Benzinciler Birliği'nin, bunun muazzam boyutlara ulaşan bir durum olduğundan söz ederek, sınır kapılarından yapılan geçişlere atıfta bulunduğunu belirtti.

Gazete, sınır kapılarından araç geçişlerinin geçen seneye göre 4’e katlandığını ve 2021 yılında 194 bin 859 olan araç geçişi sayısının, bu yıl, 2022 yılının Ağustos ayına kadar ise 533 bin 197’ye ulaştığına dikkati çekti.

Gazete, 2021 yılında 220 bin 604 olan geriye kalan geçişlerin ise, 2022 yılının Ağustos ayında 838 bin 209’a ulaştığını belirtti.

İKİ KONTROL YÖNTEMİ ÖNERİLDİ

Güney Kıbrıs Benzinciler Birliği'nin, KKTC’den benzin satın alınmasının sınırlanması için iki tedbir alınmasını önerdiğini de yazan gazete, bunlardan birincisinin, sınır kapılarından geçen araçlarda bulunan akaryakıta kalite kontrolü yapılması olduğunu ve Rum tarafındaki benzincilerin, KKTC’de satılan akaryakıtın Avrupa standartlarına uymadığını iddia ettiklerini ifade etti.

Alınması önerilen ikinci tedbirin ise, KKTC’ye geçiş yapacak olan araçlardaki yakıt göstergesinin en az ¾ şeklinde olması gerektiğini ve yakıt miktarının daha az olması halinde ise araca ceza kesileceğini kaydeden gazete, bu önlemin geçmişte, o zamanki Yugoslavya’dan benzin satın alınmasının kontrol edilmesi için, Avusturya ve İsviçre tarafından uygulandığını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar