Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'ndan devlet ile özel sektör ayrımına tepki

30 Mayıs 2024

A
A

İşverenler Sendikası'nın yeni asgari ücrete itiraz etmesine, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'ndan tepki geldi. Oda, kamu maaşlarına hayat pahalılığı oranında artış yapılırken, özel sektör çalışanlarının maaşlarının ayrı hesaplanmasını eleştirdi.

ZgotmplZ

İşverenler Sendikası (KTİS), yılın ikinci yarısında uygulanması beklenen asgari ücrete dün itiraz etti.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 20 Mayıs'ta aldığı tavsiye kararı ile 1 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 2024 yılının ikinci asgari ücretini yüzde 23.5 oranında artışla brüt 34 bin 070 TL, net ise 29 bin 640 TL olarak belirlemişti. 

Tavsiye kararının Resmi Gazete'de yayımlandığı 21 Mayıs itibarıyla asgari ücret için 10 günlük itiraz süresi başlamıştı. 

Asgari Ücret Saptama Komisyonu'nun en geç yarın toplanması ve itirazı ele alması bekleniyor.

ESNAF VE ZANAATKARLAR ODASI TEPKİ GÖSTERDİ

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), çalışma yaşamının bir bütün olduğunu ve “devlet - özel sektör” diye bir birinden ayrılamayacağına işaret ederek, çalışma yaşamının bir bütün olarak ele alınması için bir masa etrafında buluşulması çağrısı yaptı.

KTEZO Yönetim Kurulu yazılı açıklamasında, yoksulluk arttıkça, asgari ücret tartışmasının da her geçen gün daha da şiddetlendiğine işaret ederek, son ana bırakılan asgari ücrete itirazları ile özel sektör çalışanlarının artışlı maaş beklentilerinin de ayaklar altına alındığını kaydetti.

Oda, devlet çalışanları ve emeklilerin, ilanı yapılan hayat pahalılığı oranı ile maaşlarına gelen artışla ödenirken, özel sektör çalışanlarının artışı alamadığını ifade ederek, eleştirilerde bulundu.  

TL'nin değer kaybı ile birlikte hayat pahalılığının, eğitimden-ulaşıma, temel gıda harcamalarına kadar yansıdığını ve alım gücünü bitirdiğini belirten Oda, hayat pahalılığının özel sektör çalışanlara yansıtılmamasını eleştirdi, ekonomik sıkıntıların sebebinin özel sektör çalışanlarının olmadığını vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar