Brent petrol fiyatı haftaya nasıl başladı?

20 Haziran 2022

Güncelleme: 20 Haziran 2022

A
A

Akaryakıt fiyatlarının belirleyicisi olan brent petrol fiyatı ne kadar oldu? İşte uluslararası piyasada petrol fiyatlarında son durum.

Fed'in parasal sıkılaşma adımlarının resesyona neden olacağı beklentilerinin etkisiyle petrol fiyatları cuma günü sert geriledi.  Haftayı kapatırken 111 dolara kadar gerileyen brent petrol bugün güne 113 doların hemen altında başladı.

Brent petrol 112,94 seviyesinde yer alırken, ABD ham petrolü ise 109 dolar seviyelerinde.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından "Brent Goose" ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi doğrudan deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Üretimi daha ucuz ve hızlı olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar