Atun AKSA'da ısrarcı: Yeni bir sözleşme daha yapılmalı

12 Haziran 2022

Güncelleme: 12 Haziran 2022

A
A

Maliye Bakanı Sunat Atun gelecek yıl bitecek olan AKSA ile yeni bir sözleşme yapılmasının en uygulanabilir yöntem olduğunu savundu. İşte Atun'un enerji açıklaması...

Uzun yıllar AKSA ile yapılan sözleşme sert bir şekilde tartışılmasına karşın, mevcut hükümet yeniden sözleşme imzalamak için hazırlıklara başladı.

Maliye Bakanı Sunat Atun, son günlerde AKSA ile bitecek olan sözleşmein yeniden uzatılması konusunda açıklamarda bulunmaya devam ediyor.

 Atun, ülkenin elektrik ihtiyacının karşılanmasının artık sorun olmaktan çıkması için çalıştıklarını, bunun için kısa ve orta vadede sonuç verecek çalışmalara başlandığını belirtti. Atun, “Elektrik sorunu yaşamak bizim kaderimiz değildir. 2017’deki gibi bu sorunu çözeceğiz” dedi.

“Elektrik kesintilerinin başlıca nedeninin yapılamayan yatırımlar, arızalar ve mali güçlükler olduğuna” işaret eden Atun, “Yapılan çalışmalar ve Türkiye’den gelecek 2 jeneratörün Temmuz ayının ilk 10 günü içinde devreye girmesiyle beklenmedik durumlar haricinde elektrik kesintilerinin sona erecek. Yapılamayan diğer yatırımlar ve anlaşmaların yapılmasıyla da sorun geride kalacak” şeklinde devam etti.

Maliye Bakanı Atun, kesintilerin başlıca nedenlerinden biri olan İskele ve Gönyeli Yenikent’in sorunlarının aşılması için her geçen gün gelişen bu iki bölgeye acilen 20-25 megavat kapasiteli trafolar kurulacağını belirtti.

Maliye Bakanı Atun, KKTC’nin mevcut elektrik enerjisi üretimi, yaşanan sorunlar ve yapılmakta olan çalışmalarla ilgili bir açıklama yaptı.

Sunat Atun açıklamasında şunları kaydetti:

“KKTC’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Akıllı davranır gerekenleri yapar, Anavatan Türkiye ile yakın işbirliğini sürdürürsek kısa zamanda birçok konu sorun olmaktan çıkacaktır. Şu anda KIBTEK’in 256 MW; AKSA’nın 148 olmak üzere toplam 404 MW kurulu gücümüz vardır. Arızalı makina ve düzenli bakım süreçleri nedeniyle şu anda toplam 320 MW operasyonel üretim kapasitemiz vardır. 

Buna ilaveten, konvansiyonel olarak kabul edilmeyen kurulu yenilenebilir enerji (GES) kapasitemiz de 95 MW olup, PUVANT olarak adlandırdığımız en üst üretimin olduğu saatlerde azami W oranında üretimimize katkı sağlamaktadır. Bunun karşılığı yaklaşık 55 MW’tır.

KKTC olarak en üst üretim noktamız, 2022 yılı kış döneminde 374 MW olmuştur. Yıllık tüketimimiz ise yaklaşık 1,5 milyar kws’tir. İhtiyacımız giderek artmaktadır. Dolayısı ile yapmamız gereken kısa ve orta vadeli çalışmalarla üretim kapasitemizi artırmak, arızalarımızı gidermek, yatırımlarımızı yapmaktır.

Kesintilerin iki temel sebebi vardır. Bunlardan biri, üretim yetersizliği, diğeri ise yerleşimin arttığı bazı bölgelerde dağıtım kapasitesinde oluşan yetersizliktir. Maalesef özellikle son dört yılda, yenilenebilir enerji (GES) dışında üretim ve iletim ile dağıtım alanlarına hiç yatırım yapılmamıştır.

“TÜRKİYE’DEN 2 JENERATÖR GELİYOR… TEMMUZ AYINDA DEVREYE GİRECEKLER”

Türkiye’den 25 MW kapasiteye sahip 2 jeneratör, Anavatanımız tarafından kullanımımıza verilmiştir. Jeneratörlerin tarafımıza tahsis edilmesi ile ilgili anlaşma, Aralık 2021 tarihinde Ekonomi ve Enerji Bakanı olduğum dönemde yapılmış ve imzalanmıştır.

Bu takvime göre Temmuz ayının ilk 10 günü içerisinde kurulumları tamamlanarak devreye girmesini öngörüyoruz.

“AKSA’YA BORÇLAR ÖDENDİ, YENİ BİR SÖZLEŞME YAPILMALI

Elektrik kurumunun, Mays 2022 tarihi itibarı ile AKSA’ya olan ve yaklaşık 1 senedir ödenmemiş 1,2 Milyar TL tutarındaki borç stoku bulunmakta idi. Enerji arz güvenliğimizin muhafaza edilmesine yönelik olarak ilgili şirkete olan bu borç stoku, kamu borcuna dönüştürerek 500 milyon TL’lik bir bölümünü bütçemizden ödemiş bulunuyoruz. Geri kalan borç için de ilgili şirkete vadeli bono ihracı yapılmış ve borcumuz kapatılmıştır. Bu şekilde Maliye Bakanlığı olarak KKTC tarihinin ilk bono isdarını gerçekleştirmiş olduk.

AKSA sözleşmesi Şubat 2024 tarihinde tamamlanacaktır. Şu anda ödenen kira bedelinden indirime gidilmesi ve kapasite gelişimine devam edilerek yeni bir sözleşme yapılması, içinde bulunduğumuz durum için en uygulanabilir yöntem olduğunu düşünmekteyiz. Konu etraflıca ele alınmaya devam edecektir.

“PAHALILIĞIN NEDENİ DÜNYADAKİ FİYATLAR”

Halkımız ve sektörlerimiz elektik faturalarından yakınıyor ama pahalılığın nedeni dünyadaki fiyatlardır Elektrik ücretlerinde temel belirleyici unsur, halk arasında Mazot diye anılan Fuel Oil’dir.

Fuel oil bedeli, elektrik fiyatının p-75’ini oluşturuyor. Gerçekçi olmak zorundayız. Piyasa koşullarına uymazsak elektrik enerjisi bulamaz, yatırım yapamaz duruma geliriz.

Ama tabii bu halkımızı ve sektörlerimizi bu pahalılık karşısında ezdireceğimiz anlamına gelmez.  Herkesin bildiği üzere yaşanan enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında halkımızın alım gücünü korumak, sektörlerimizi desteklemek için halen devam eden çalışmalarımız söz konusudur.

“ELEKTRİK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

Kısacası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin elektrik ihtiyacının karşılanmasının artık sorun olmaktan çıkması için çalışıyoruz.

Bunun için kısa ve orta vadede sonuç verecek çalışmalara başlamış bulunuyoruz.

Elektrik sorunu yaşamak bizim kaderimiz değildir. 2017’deki gibi bu sorunu çözeceğiz”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar