TL için kritik dönemeç... Gözler TCMB'nin bu hafta açıklayacağı faiz kararında...

20 Mayıs 2024

Güncelleme: 27 Haziran 2024

A
A

Gözler, TCMB'nin Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Beklenti, TCMB'nin politika faizini yüzde 50'de sabit bırakması yönünde...

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında 23 Mayıs Perşembe günü toplanacak. Aynı gün saat 14.00'te faiz kararı açıklanacak.

Şubat ayında TCMB Başkanı Fatih Karahan başkanlığında ilk kez toplanan PPK, beklentiler doğrultusunda politika faizini sabit tutarak, yüzde 45 seviyesinde bırakmıştı. Mart ayında ise PPK, beklentilerin aksine, faizi 500 baz puan artırarak, yüzde 50'ye çıkarmıştı. Nisan ayında gerçekleştirilen PPK toplantısında ise politika faizi yüzde 50 seviyesinde sabit tutulmuştu.

Türkiye'de enflasyon (TÜFE) artışı nisanda aylık bazda yüzde 3,18 yıllık bazda yüzde 69,80 olmuştu.

POLİTİKA FAİZİNİN SABİT BIRAKILMASI BEKLENİYOR

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50'de sabit bırakılması yönünde oldu. 

Bloomberg HT faiz ankatine katılan 26 kurumun medyan beklentisi TCMB toplantısında bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde.

"TCMB FAİZ ARTIRIRSA DOLAR 25 TL’YE GERİLEYEBİLİR"

Diğer yandan Adana’da gerçekleştirilen bir toplantıda ekonomi sunumu yapan eski Hazine Müsteşarı ve Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, ihracatçının kurda artış beklediğini ancak beklenen kur artışının yaşanma ihtimalinin oldukça zayıf olduğunu söyledi. Eğilmez, "Enflasyon şuanda yüzde 70 olan seviyelerden yüzde 45’lere gerileyecekse kur buradan yukarı gitmeyecektir. Eğer Merkez Bankası, faizi biraz daha artırırsa dolar kuru 25’lere kadar gerileyebilir, buna hazır olmamızda fayda var. Kurun yukarı gitmesini hükümette zaten istemez. Kur yukarı gidince GSYH’miz düşüyor. Bu da Türkiye’yi uluslararası sıralamalarda 17.’likten 21.’liğe geriletiyor. Şu anki kur doğru bir kur mu? Olmayabilir. Ama göstergelere baktığımız zaman kur çok artacak gibi görünmüyor. Zaten son aylarda ve haftalarda gerilemeye başladı.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar