Olmayan 42 bin hayvan için teşvik mi verildi? Çavuş 264 bin açıkladı, veteriner dairesinde 222 bin kayıtlı

28 Mayıs 2024

Güncelleme: 29 Mayıs 2024

A
A

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, veteriner dairesinin kayıtlarında küçük baş hayvan sayısının 222 bin olduğunu açıkladı. Tarım Bakanı Çavuş ise bu sayının 264 bin olduğunu açıklamıştı. 42 bin hayvan için fazladan teşvik ödemesi mi yapılıyor?

ZgotmplZ

Haber Merkezi: M. İrşad Esen

3 Nisan'da Bakanlar Kurulu kararıyla, kemikli kuzu etin kilosuna 550 TL üst limit belirlenmesi kararı sonrası başlayan tartışmalar sürüyor.

Başlangıçta 1 aylığına alınan karar bir kaç ay daha uzatıldı.

Ayrıca hükümet, et fiyatlarının düşmesi için donmuş ithal et kararı da aldı. Fakat, ithal et kararı, tartışmaları bitirmek yerine daha da alevlendirdi. Hayvan üreticilerini eyleme kadar götürdü. 

Son olarak bugün, Tarım Bakanı Hüseyin Çavuş, küçük baş hayvan sayısının yetersizliği nedeniyle canlı hayvan ithal edileceğini açıkladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş bugün Meclis'te yaptığı açıklamada küçük baş hayvan sayısının 264 bin olduğunu belirtti.

Çavuş'un açıklamasına Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) yazılı olarak cevap verdi.

Oda, 2015 ve 2016 yıllarında veteriner dairesinin kayıtlarında 353 bin 749 olan küçük baş hayvan sayısının, bugün 222 bine düştüğünü öne sürdü.

KTEZO'nun açıklamasına göre, küçük baş hayvan üretimi azalırken ülke nüfusu arttı ve bu durum et açığına ve fiyat artışlarına yol açtı.

Et tartışmasının iki ayını dolduracağı belirtilerek, meselenin ithal et değil, üretimin azalması ve fiyatların artması olduğu savunuldu.

ARADAKİ FARK 42 BİN

Tarım Bakanı Çavuş'un açıkladığı rakam ile Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'nın açıkladığı rakam arasındaki fark 42 bin. Bu fark, toplam hayvan sayısının yaklaşık yüzde 20'si kadar.

Hayvan başına verilen teşvikler üzerinden hesaplandığında ise 42 bin hayvan için fazladan teşvik ödemesi yapılmış oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar