Narenciye sektörü için büyük yatırım... "Desteğimiz hep sürecek"

25 Mayıs 2024

Güncelleme: 25 Mayıs 2024

A
A

Güzelyurt'a ilk etapta 15 bin ton, sonrasında 40 bin tonluk bir soğuk hava deposu inşa edilecek. Narenciyeye hayat vermesi hedeflenen projenin en geç 40 hafta içinde tamamlanacağı bildirildi.

ZgotmplZ

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Başbakan Ünal Üstel, Güzelyurt Soğuk Hava Deposu ve Narenciye Entegre Tesisleri'nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına katılarak konuşma yaptı.

Başbakan Ünal Üstel, ilk etapta 15 bin ton olarak planlanan soğuk hava deposuyla Cypfruvex (Kıbrıs Meyve Sebze İşletmecilik LTD.), üreten kesim ve narenciye sektörünün büyük bir rahatlama yaşayacağını söyledi.

"EN GEÇ 40 HAFTA İÇİNDE TAMAMLANACAK"

Üstel, narenciyeye hayat verecek büyük bir projenin hayat bulacağını ve en geç 40 hafta içinde tamamlanacağını da dile getirdi.

"4 YILDA 40 BİN TONLUK HALE GELECEK"

1974’ten bu yana Güzelyurt bölgesine bu kapsamda bir soğuk hava deposu yapılmadığını söyleyen Üstel, bu tesisin 4 yılda 40 bin tona tamamlanacağını, ayrıca tesisin kendi ürettiği enerjiyle kendi makinelerini çalıştıracak şekilde inşa edileceğini belirtti.

Üstel, Cypfruvex sıkma kapasitesinin 350 tondan 1000 tona çıkacağını, narenciyedeki sorunlara bu sayede bir nokta konulacağını kaydetti.

"GÜZELYURT HASTANESİ İHALESİNE PAZARTESİ ÇIKILACAK"

Başbakan Üstel, 2015’te temelleri atılan Güzelyurt Hastanesi'ni de tamamlamak için talimat verdiklerini, bunun ihalesine de pazartesi günü çıkılacağını belirtti

"GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞACAK"

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ise, önceden imzalanan mutabakat zaptı kapsamında ilk etapta 15 bin ton, sonrasında 40 bin tonluk bir soğuk hava deposu inşa edileceğini söyledi.

Yılmaz, tesisin; narenciyecinin mevsimsel faktörlerden en az etkilenecek şekilde olacağını, güneş enerjisi ile çalışacağını, çevre dostu ve yenilenebilir kaynaklardan oluşacağını, kapasite artışına müsait olacağını, TETRA-PAK şişeleme tesisi ve kurutulmuş tane üretimine uygun olacağını kaydetti.

Hem özel sektör hem de tüm Kıbrıslı üreticilerin kullanımına açık olacak tesisle ilgili bilgileri de paylaşan Yılmaz, 2023’te 93 bin ton narenciye ihraç edildiğini, geçmiş dönemde ortaya çıkan bazı sıkıntıları TC- işbirliği ile en aza indirmeye gayret ettiklerini anlattı.

Cevdet Yılmaz, “Üreticiler artık piyasalara değerinde yaş meyve satacak, böylece üreticiler korunmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Yılmaz, yeni bir mali işbirliği programı üzerinde çalıştıklarını ve en kısa sürede imzaların atılacağını da sözlerine ekledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kıbrıs Türk halkının daha müreffeh bir toplum olmak için attığı adımları her zaman destekleyeceklerini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar