Asgari ücret için Hür-iş adımı attı: Gözler Taçoy'da

8 Kasım 2022

Güncelleme: 9 Kasım 2022

A
A

Hür-iş, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun gelecek hafta toplanması için resmî başvuruda bulundu.

Asgari Ücret Tespit Masası’nda işçi tarafını temsil eden Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, komisyonun gelecek hafta toplanması için bugün Çalışma Bakanlığı’na resmî yazıyı gönderdiklerini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’un “Asgari ücret 2023’te belirlenecek.” açıklamasını hatırlatan Serdaroğlu, “Açlık sınırının 10 bin 600 TL olduğu bir dönemde değil iki ay, iki gün bile beklememek lazım. Aynı duyarlılığı çalışma hayatından sorumlu bakanımızdan da bekliyoruz.” dedi.

"GEÇİM İMKANSIZ HALE GELDİ"

Geçimin imkansız hale geldiği bugünlerde asgari ücret ile geçinenlerin kaybedecek zamanı kalmadığını ifade eden Serdaroğlu, “Kaldı ki geçen en son asgari ücret belirlenirken asgari ücretli oluşan enflasyon karşısında korunmadı. Bizim ret oyumuza rağmen devlet ve işveren temsilcilerinin oyu ile yüzde 56.76 gerçekleşen hayat pahalılığı maaşlara yüzde 41 olarak yansıtıldı.” ifadelerini kullandı.

"İŞVERENE VAR ÇALIŞANA YOK MU?"

Tüm bunlara rağmen işverenlere verilen prim desteğinin de uzatıldığını hatırlatan Serdaroğlu, şunları söyledi:

“İşverene her türlü destek verilirken hayat pahalılığı artış oranında dahi zam alamayan asgari ücretliye herhangi bir artış  düşünülmedi. Bu konuda yapmış olduğumuz çağrılara da cevap verilmedi. Bu yüzden Asgari Ücret Tespit Masası’nın önümüzdeki hafta toplanması elzemdir. Hem son asgari ücret toplantısında eksik kalan yüzde 15’in hem de oluşan hayat pahalılığının asgari ücrete eklenmesini istiyoruz. Komisyonun toplanması için resmî yazıyı bugün Çalışma Bakanlığı’na gönderdik. Sayın Bakan bu çağrının gereğini yasalara uygun olarak yerine getirmelidir.”

Asgari Ücretler Yasası'nın 7'nci maddesine göre, "Asgari ücret bir yıl içinde en çok üç defa saptanabilir. "


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), ekim ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırının bir önceki aya göre 759 TL artarak, 10 bin 600 TL'ye yükseldiğini duyurdu.

Enflasyon ekimde aylık bazda yüzde 3.42 artarken, yıllık bazda yüzde 120.72 oldu. Bu, enflasyon oranının yüzde 140.5 olduğu Nisan 1995'ten bu yana görülen en yüksek oran.

Ülkede, yüzde 41.21 oranında yapılan son artışla, temmuz ayından bu yana yürürlükte olan net asgari ücret 8 bin 600 TL.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar