"Kanun Hükmü" seçkiye yeniden alındı, bakanlık Altın Portakal'dan çekildi

28 Eylül 2023

A
A

Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarılan ‘Kanun Hükmü’ belgeseli seçkiye geri alındı. Bunun üzerine Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, festivalden çekildiğini duyurdu.

ZgotmplZ

Türkiye'nin en önemli ve en eski festivallerinden olan Altın Portakal Film Festivali’nde "Kanun Hükmü" belgeseli ile ilgili kriz yeni bir boyut kazandı.

Kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kamu görevinden çıkarılan doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın mücadelesini anlatan "Kanun Hükmü", "filmdeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği" gerekçesiyle festivalden çıkarılmıştı. Yönetmen Nejla Demirci filmi hakkında verilen kararı "sansür" olarak nitelemişti.

Aralarında başkan Demet Akbağ’ın da yer aldığı 20 jüri üyesi, "filmlerde suç unsuru arayan bu bakışın ve sansürün kabul edilemeyeceğini" belirterek belgesel seçkiye geri alınmazsa görevden çekileceğini açıklamıştı.

Yönetmen ve yapımcılar da sansüre karşı durmuş; Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan 27 film festivalden çekilmişti.

FİLM SEÇKİYE GERİ ALINDI, BAKANLIK FESTİVALDEN ÇEKİLDİ

Altın Portakal Film Festivali bugün geri adım atarak belgeselin seçkiye yeniden dahil edildiğini açıkladı, "Filmdeki kişinin hakkında yargı sürecinin devam etmediğinin" belgelenmesi gerekçe olarak gösterildi.

Bunun üzerine şimdi de Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini açıkladı.

Bakanlığın sitesinden yapılan açıklamaya göre "sanatın provokasyon olarak kullanılması"ndan ve "15 Temmuz’un itibarsızlaştırılması"ndan dolayı bakanlık festivalden çekildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar