İspanya'da kadınlar iş yerinden "adet izni" alabilecek

Euronews, 13 Mayıs 2022

Güncelleme: 13 Mayıs 2022

A
A

İspanya, önümüzdeki hafta açıklanacak yeni yasa teklifi ile kadınların her ay iş yerinden birkaç gün "adet izni" almasına izin veren ilk Batılı ülke olmaya hazırlanıyor.

İspanya'da gelecek hafta itibari ile yapacak olan yasa teklifiyle, kadınların her ay iş yerlerinden "adet izni" alması sağlanacak.

Tasarı, İspanyol hükümetinin, ayrıntıları yakında açıklanması beklenen üreme sağlığı ve kürtaj haklarıyla ilgili daha geniş bir yasa tasarısının parçası olarak hazırlandı.  

El Pais gazetesine göre, önerilen yasa şiddetli adet sancıları çeken kadınlar için her ay en az üç izin günü imkanı sağlayacak. 

Gazete, şiddetli kramplar, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayeti olan, sakatlık dönemleri olan kadınlar için bu "tıbbi olarak denetlenen iznin" beş güne kadar uzatılabileceğini bildirdi. 

İspanya Eşitlik ve Cinsiyete Dayalı Şiddetten Sorumlu Devlet Bakanı Ángela Rodríguez bir röportajında, "Sorun tıbbi olarak çözülemediğinde, bu konuyla bağlantılı olarak geçici bir 'iş göremezlik raporu' olması gerektiğinin çok mantıklı olduğunu düşünüyoruz." dedi ve ekledi: 

"Ağrılı bir dönemin ne olduğunu netleştirmek önemli, hafif bir rahatsızlıktan değil, ishal, şiddetli baş ağrısı, ateş gibi ciddi semptomlardan bahsediyoruz.” 

KADIN HİJYEN ÜRÜNLERİNDE KDV İNDİRİMİ VE OKULLARDA ÜCRETSİZ DAĞITIM 

Yasa tasarısı ayrıca mağazalardaki kadın hijyen ürünleri üzerindeki KDV'yi de düşürecek ve ürünlerin okullarda ve eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak sunulmasına imkan sağlayacak.  

Yasa ile birlikte 'menstrüasyon sağlığı' İspanyolların sağlık hakkının bir parçası haline gelecek ve "menstrüasyonla ilgili hala var olan ve kadınların yaşamını engelleyen klişeler ve mitlerle mücadele edileceği" de yasanın bir başka maddesi olarak yer alacak.  

EBEVEYN İZNİ OLMADAN ÜCRETSİZ KÜRTAJ 

Sağlık yasası ayrıca ülkenin kamu sağlık sisteminde ücretsiz kürtaj talep etme hakkını da garanti altına alacak ve 16, 17 yaşındakilerin prosedür için ebeveyn izni alma zorunluluğunu ortadan kaldıracak. 

Dünya çapında, adet izni şu anda yalnızca Japonya, Tayvan, Endonezya, Güney Kore ve Zambiya dahil olmak üzere az sayıda ülkede mevcut. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar