Uzmanlar Mağusa'da toplandı: Aşı karşıtlığı ve yetersiz beslenme, çocuk sağlığı için temel riskler...

24 Mayıs 2024

Güncelleme: 24 Mayıs 2024

A
A

Çocuk sağlığı ve hastalıkları alanındaki gelişmeler, sorunlar ve önerilerin masaya yatırılacağı Türk Pediatri Kongresi, Gazimağusa'da gerçekleşiyor. Uzmanlar aşı karşıtlığı, çocuklarda beslenme ve bağışıklama konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

ZgotmplZ

Bu yıl 59'uncusu düzenlenen Türk Pediatri Kongresi, "Çocuklar Masumdur" temasıyla Gazimağusa'da bir otelde başladı.

Yaklaşık 2 bin katılımcıyla 26 Mayıs'a kadar sürecek kongrede, ulusal ve uluslararası alandan uzmanlar, çocuk sağlığı ve hastalıkları alanındaki gelişmeleri ele alacak, ayrıca beslenme, bağışıklama, çocuk acil, çocuk yoğun bakım ve alerji gibi alanlarda kurslar da düzenlenecek.

Türk Pediatri Kurumu (TPK) Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, kongrenin temasının, çocukların masumiyetine ve İsrail saldırısı altındaki Gazze'de çocukların yaşadığı drama dikkati çekmek için "Çocuklar Masumdur" olarak belirlendiğini söyledi.

ÖNE ÇIKAN TESPİTLER

Kongreye katılan uzmanlar, yaptıkları konuşmalarda, yaşanan sorunları, tespitlerini ve çözüm önerilerini paylaştı. Öne çıkanlardan bazıları şöyle:

  • Özellikle pandemide kullanılan aşılarla ilgili üretilen birtakım söylentiler sonucunda, aşı karşıtlığı çok ciddi anlamda arttı. Bu durum sadece pandemi aşılarının yapılmasını engellemedi, çocukların rutin çocukluk çağı aşılarını da engelledi.
  • Çocukluk çağı aşıları yasal zorunluluk haline getirilmeli. Ayrıca aşı karşıtlığına karşı da birtakım önlemler alınmalı. 
  • Aşılanmadan doğabilecek sorunlarla ilgili endişeli aileler doğru bilgilendirilmeli.
  • İlk 5 yaşta yaşanan beslenme bozukluğu, çocukta daha sonraki yaşlarda ortaya çıkabilecek birçok hastalık açısından son derece önemli bir kriter.
  • Beslenme yetersizliği yanında yanlış nitelikte beslenme de ciddi bir sorun.
  • Fazla vitamin ve besin takviyesi gibi ürünlerin hekim önerisiyle ve hekim kontrolünde kullanılması gerekiyor.
  • Son yıllarda gazlı içeceklerin fazla tüketiliyor olması, bunların suyun yerine geçmesini sağladı. Bu da oldukça riskli bir durum. Çünkü hiçbir sıvı içecek, saf suyun yerini alamaz. Çocuklarda sıvı alımın azalmasına bağlı, normalde erişkinlerde sık görülen taş hastalıklarının, idrar yolu enfeksiyonlarının giderek artması gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalındı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar