Üç ilçede toz değerleri sınırı aştı

8 Eylül 2022

A
A

2021 yılında yapılan ölçümlerde toz konsantrasyonu Lefkoşa, Gazimağusa ve İskele’de, insan sağlığının korunması için belirlenen yıllık seviyeyi aştı. En fazla aşımın olduğu yer ise Gazimağusa oldu.

ZgotmplZ

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı'na bağlı Çevre Koruma Dairesi, 2021 Hava Kalitesi Raporu'nu açıkladı.

Daire tarafından Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, Teknecik, Kalecik, İskele ve Alevkayası’nda hava kalitesi ölçümleri yapılarak, 2021 yılı hava kalitesi değerlendirilmesi yapıldı.

3 İLÇEDE SINIR AŞILDI, MAĞUSA BAŞI ÇEKTİ

Açıklamada, “2021 yılında yapılan ölçümlerde toz konsantrasyonu insan sağlığının korunması için belirlenen yıllık seviyeyi bazı bölgelerde aştı. Toz konsantrasyonu için insan sağlığının korunmasına yönelik olarak tespit edilen yıllık ortalama sınır değer olan 40 µg/m3 değeri Lefkoşa, Gazimağusa ve İskele’de aşıldı. Diğer istasyonlarda yıllık ortalama sınır değeri aşılmadı.” denildi.

Toz konsantrasyonu yıllık ortalama değerleri Gazimağusa ve İskele’de 44 µg/m3, Lefkoşa Bedrettin Demirel Caddesi’nde 42 µg/m3, Lefkoşa Küçük Kaymaklı’da 41 µg/m3 olarak tespit edildi.

Diğer istasyonlarda ise yıllık ortalama, Girne’de 36 µg/m3, Alevkayası’nda 20 µg/m3, Kalecik’te 31 µg/m3, Teknecik’te 26 µg/m3, Güzelyurt’ta 30 µg/m3 ve Lefkoşa Surlariçi’nde 35 µg/m3 olarak ölçüldü.

GÜNLÜK DEĞERİ 6 İSTASYON AŞTI

Açıklamada, toz konsantrasyonu için 50 µg /m3 olan günlük ortalama sınır değerinin ise 6 istasyonda müsaade edilen gün sayısından fazla olarak aşıldığı da belirtildi.

Hava Kalitesinin Değerlendirilmesi ve Yönetimi Tüzüğü kurallarına göre toz konsantrasyonunun günlük ortalamasının bir takvim yılında 35 günden fazla aşılmaması gerektiği de hatırlatıldı.

Açıklamada, 2021 yılında Gazimağusa İstasyonunun en fazla aşımın olduğu yer olduğu ve yılın 77 gününde sınır değer aşıldığı belirtildi.

Lefkoşa Trafik İstasyonu’nda 68 gün, Lefkoşa Surlariçi’nde 47 gün, Girne’de 48 gün, Lefkoşa Küçükkaymaklı’da 55 gün, İskele’de 47 gün günlük sınır değerinin aşıldığı da kaydedildi.

KÜKÜRT DİOKSİT SINIR DEĞERLERİ AŞMADI

Geçmiş yıllarda, Teknecik ve Kalecik Elektrik Santrallerinin bulunduğu bölgelerde kükürt dioksit konsantrasyonu zaman zaman hava kalitesi hedeflerini aşmakta olduğu hatırlatılan açıklamada, “Ancak 2016 yılından itibaren elektrik santrallarında ağırlıkça yüzde 1’den fazla kükürt içeren fuel-oil kullanımının yasaklanmasından ötürü, 2021 yılında kükürt dioksit konsantrasyonları hiçbir ölçüm noktasında sınır değerleri aşmamıştır.” denildi.

Açıklamada, azot dioksit, karbon monoksit ve benzen kirleticileri yıl boyunca normal seviyede seyrederek, tüzük standartlarını aşmadığı da kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar