TÜBİTAK'tan, sağlıkla ilgili iki bilimsel araştırma projesine destek

27 Mayıs 2024

A
A

TÜBİTAK, Dr. Burcu Kaya Kızılöz "Belleğin Kimlikte Özdeşleşme ve Gruplar Arası Tutumlara Etkisi" ile Dr. Faika Başoğlu'nun ''Tiyazol Kökenli PD-L1 İnhibitörlerinin Geliştirilmesi ve Biyolojik Aktivitelerinin Analizi" projelerine destek verecek.

ZgotmplZ

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Öğretim Üyesi Dr. Burcu Kaya Kızılöz "Belleğin Kimlikte Özdeşleşme ve Gruplar Arası Tutumlara Etkisi" projesi ve Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Öğretim Üyesi Dr. Faika Başoğlu'nun "Kanser İmmünoterapisinde Kullanılmak Üzere Tiyazol Kökenli PD-L1 İnhibitörlerinin Geliştirilmesi ve Biyolojik Aktivitelerinin Analizi" projelerine destek sağlayacak.

Bu doğrultuda, Milli Eğitim Bakanlığı, DAÜ ve LAÜ arasında "Bilimsel Araştırma ve Proje Destekleme Protokolü" imzalandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleşen imza törenine, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç, LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, Dr. Burcu Kaya Kızılöz ve Dr. Faika Başoğlu katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, TÜBİTAK’ın 2010 yılından sonra KKTC’deki projelere desteğini durdurduğunu, ancak yeni yapılan protokolle bu durumun değiştiğini vurguladı. TÜBİTAK’ın onayladığı projeler için maddi desteğin başlayacağını ve daha fazla projenin destekleneceğine inandığını belirtti.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kılıç, Üniversitelerin eğitim yanında topluma hizmet etme sorumluluğunu vurgulayarak, kabul edilen projelerden duydukları gururu ifade etti.

LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, Kızılöz ve Başoğlu’nu tebrik ederek, protokolün KKTC'deki araştırmacıların yetkinliklerini gösterdiğini ve TÜBİTAK projelerinde yer almanın önemini vurguladı.

Protokol, KKTC’deki akademisyenlerin TÜBİTAK projelerine katılımını sağlayarak, bilimsel araştırmalara önemli katkılar sunmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar