Tatar ve liderlerden "Lefkoşa İklim Sözleşmesi"ne ortak imza... Sözleşmede neler var?

18 Ekim 2023

A
A

Lefkoşa'da bugün “Kuzey Kıbrıs İklim Zirvesi” gerçekleşti. Zirve sırasında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman “Lefkoşa İklim Sözleşmesi”ne imza koydu.

ZgotmplZ

Siyasal ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (SİTA) düzenlediği “Kuzey Kıbrıs İklim Zirvesi” Lefkoşa’da gerçekleşti.

Zirve, “İklim krizinin ülkedeki etkilerini gözler önüne sermek, ülkesel önleme ve uyum stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak, acil önlem planlarının oluşturulmasına zemin hazırlamak ve sivil toplum kuruluşları ve toplumla karar vericileri eyleme geçirmek” amacıyla düzenlendi.

Lefkoşa’da Concorde Hotel’de yer alan zirvede, “Lefkoşa İklim Sözleşmesi” de imzalandı.

Sözleşmeye, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman imza koydu.

LEFKOŞA İKLİM SÖZLEŞMESİ’NDE NELER VAR?

Lefkoşa İklim Sözleşmesi’nde, iklim krizi ile mücadele konularında ortak akılla çalışma; doğanın, ormanların ve su kaynaklarının korunması adına gerekli önlemlerin zaman kaybetmeden alınması için gerekli adımların atılması; bakanlıkların ve kurumların iklim krizinin gerekliliklerini gözeterek hareket etmesi; elektrikte yeşil enerjiye geçişin hızlandırılması; fosil yakıt kullanımının azaltılması amacıyla hybrid ve elektrikli araçlara uygulanan vergilerin teşvik edici hale getirilmesi; yenilenebilir enerji kaynaklarının (güneş ve rüzgar) kullanımının teşviki gibi bir dizi çevreci adım yer alıyor.

Lefkoşa’da Concorde Hotel’de yer alan zirvenin açılışına, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri ve diğer yetkililer katıldı.

"HER ALANDA YEŞİL DÖNÜŞÜM BAŞLATILMALI"

Açılış konuşmasını yapan SİTA Başkanı Özdemir Tokel, iklim krizini görünür yapmak için harekete geçtiklerini ifade ederek, “Her alanda yeşil dönüşümü başlatmalıyız.” dedi.

"ZİRVE SONUÇLARINI YOL HARİTASI KABUL EDİLECEK"

Başbakan Yardımcısı, Turizm Çevre Kültür Bakanı Fikri Ataoğlu, zirvede, orman yangınlarına karşı çalışmalar, sulak alanların, tarım alanlarının korunması için yapılacak çalışmaları bakanlık olarak yol haritası kabul edeceklerini, yapılması gerekenleri yapacaklarını belirtti.

"KKTC PLANLAMASINI ŞİMDİDEN YAPMALI"

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, KKTC’nin dünyada küçük bir alana sahip olduğunu, ancak dünyada olacak olanlara karşı planlamaları şimdiden yapması gerektiğini, 5 yıl içinde ülkede deniz ve ormanların ne olacağının, tarım arazileri ve su alanlarının nasıl korunacağının önem taşıdığını vurguladı.

"PARİS SÖZLEŞMESİ İÇİN DE HAREKETE GEÇECEĞİZ"

Başbakan Ünal Üstel de, İklim Zirvesi’nin, iklim krizine işaret etmesi açısından önemli olduğunu, ülkede de bunun yakından hissedildiğini vurgulayarak, zaman kaybetmeden hep birlikte harekete geçmeleri gerektiğini kaydetti. Ülkede yeşil enerjiye geçiş için gereken adımları hükümet olarak attıklarını, ormanların korunması, yananların yerine yeni ağaçların dikilmesi, geleceğe yönelik planlamaların yapılması için gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade eden Üstel, Paris Sözleşmesi gereklerini yerine getirmek için de harekete geçeceklerini söyledi.

"FOSİL YAKIT SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da halk sağlığı ve çevre bilinci için gerekli adımları atma zamanı geldiğini kaydetti. Tatar, fosil yakıt sorununa çözüm bulunursa Kıbrıs adası olarak iklim değişikliğine katkı sağlayacaklarını ifade ederek, Cumhurbaşkanlığı olarak da çevre konularına katkıda bulunmak için gereken çalışmaları yaptıklarını, atıklardan kullanılabilir malzeme üretimi yapılabileceğini, enerji üretilebileceğine işaret etti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar