Şarkı söylemeyi seven çocuklar bir araya geliyor: Başvurular başladı

9 Kasım 2022

A
A

İlkokul 3-4-5 ve ortaokul 1'inci sınıf öğrencilerine yönelik “Ada’nın Yüzleri Çocuk Korosu” seçmeleri için başvurular başladı.

Temsili

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kıbrıs Vakıflar İdaresi ana sponsorluğunda düzenlediği “Ada’nın Yüzleri Çocuk Korosu” projesi Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) desteğiyle hayata geçiyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI İLE KONSER VERECEK

Oluşturulacak koro aralık-nisan döneminde hazırlanıp, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Lefkoşa ve Gazimağusa’da salon veya açık hava konserleri verecek.

BAŞVURULAR

İletişim sponsorluğunu Telsim'in üstlendiği “Ada’nın Yüzleri Çocuk Korosu"na çevrim içi olarak doldurulan başvuru formlarının çocukların devam ettiği okulun idaresi tarafından, 18 Kasım Cuma gününe kadar Milli Eğitim Bakanlığı Genel Ortaöğretim Dairesi ve İlköğretim Dairesi'ne iletilmesi gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığının konuya ilişkin açıklamasında,  koro seçmeleri başvuru formu, katılım şartları, soru-cevap ve seçmeler hakkında ayrıntılı bilgiye, bu linkten ulaşmanın mümkün olabileceği kaydedildi.

KOROYA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “KKTC'de çocukları sanatla buluşturmayı amaçlayan Ada'nın Yüzleri Çocuk Korosu, çocuklarda şarkı söyleme kültürünün gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Ada’nın Yüzleri Çocuk Korosu koristleri bu projede şarkı söylemekle ilgili pek çok konuda eğitim alırken, sahip oldukları sesin mucizevi bir enerji olduğunu fark edecekler.” ifadelerini kullandı.

Telsim olarak çocuklara dokunan projelerde her zaman yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, “Ada’nın Yüzleri Çocuk Korosu projesi sayesinde, çocuklarımızın koro kültürü yeniden hayat bulacak, onların sanatsal ve kültürel gelişimlerine büyük fayda sağlanacaktır.” diye konuştu.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın, “Ada’nın Yüzleri Çocuk Korosu projesinin, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı sanatla buluşturarak, onların gelişimine büyük katkılarda bulunacak, çocuklarımızın geleceğe en iyi şekilde hazırlanmalarına ve kültürel-sanatsal altyapılarını geliştirmelerine imkan sağlayacak çok yararlı bir proje olacağı inancındayım.” dedi. 

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Başkanı Şifa Çolakoğlu da “Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği, Ada’nın Yüzleri Çocuk Korosu projesiyle çocuklarımızı bir araya getirmeyi amaçlamıştır.” diyerek, projeyi ortaya koyan, derneğin koordinatörü ve projenin sanat yönetmeni Erkan Dağlı’yı tebrik etti.

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Koordinatörü ve Koro Şefi Erkan Dağlı ise, günümüz popüler şarkılarıyla büyüyen ilköğretim çağı çocukların; çocuk şarkılarından uzaklaşmakta hatta bu şarkıların büyük bir kısmını bilmediğini ifade ederek, “Bu bağlamda; ülkemizin şarkı söylemeyi seven çocukları bir araya getirmeyi amaçlayan bu proje; çocuk şarkılarını çocuklarımızla paylaşmayı, çocuklarımızın da arasındaki iletişimi artırmayı hedeflemektedir.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar