Pazartesi sağlık hizmetleri duracak

23 Eylül 2022

Güncelleme: 24 Eylül 2022

A
A

Tıp-İş, "sağlık hizmetlerindeki aksaklıklar giderilmediği" gerekçesiyle pazartesi ameliyathane, yoğun bakım ve acil hariç tüm dış hizmetleri durduracak, Nalbantoğlu Hastanesi'nde doğum hizmeti de verilmeyecek.

ZgotmplZ
Hekimler 12 Nisan 2021'de Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi önünde eylem yapmıştı...

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), bir süreden beri sağlık hizmetleri sunumunda yaşanan aksaklıklara Sağlık Bakanlığı'nın çözüm bulmadığı gerekçesiyle, 26 Eylül 2022 tarihinden itibaren eylemlilik sürecine geçeceklerini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı İzlem Gürçağ Altuğra'ya hitaben, Tıp-İş Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu imzasıyla yayımlanan eylem kararı açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Göreve geldiğiniz zaman size sağlıktaki sorunları ve çözüm önerilerini içeren bir mektup verdik. Aradan geçen üç buçuk ayda sorunların çözümüne yönelik somut adımlar atmak bir yana, öncelikli olarak elzem olup ivedilikle hizmet satın alınması zorunluluk arz eden; Endokrinoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları gibi uzmanlık alanlarında hizmet satın alımını düzenleyen bir tüzük hazırlayıp uygun şartlarda hizmet satın alımına gitmediniz. "Sonuçta devlet hastanesinde endokrinoloji hastalarının ve plastik cerrahi uzmanlık alanına giren hastalığı olan hastaların hizmet alamamasına neden olarak sağlık hizmetlerini sekteye uğratarak toplum sağlığını hiçe saydınız."

Açıklamada Altuğra'ya ayrıca maddeler halinde şu suçlamalar yöneltildi:

 • Pandemi sona ermeden acil durum hastanesinde verilen hizmetleri sonlandırıp Covid 19 (+) hastaları acil servislerde ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi servislerinde takip etme kararının üretilerek diğer hastalara ve hizmet veren personele de bulaş olmasına, vakaların artması ile ölüm sayılarının artmasına seyirci kaldınız.
 • Devlet hastanelerinin acil servislerinde ihtiyaç duyulan hekim istihdamlarını yapmak bir yana keyfi görevlendirmelerle acil servislerde verilen hizmetleri çökme noktasına getirdiniz.
 • Asistan hekimlerin sorunlarını çözmek adına bir adım atmadığınız gibi, onları acil servislerde hekim açığını gidermek adına zorla nöbet tutturarak nöbet ücretlerini de eksik ödediniz.
 • Son olarak acil durumlar için yapılan Acil Durum Hastanesi'ne Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ndeki bazı servislerin taşınması kararını ısrarlı, mobbinge varan baskılarla gerçekleştirmek istiyorsunuz.

Açıklamanın devamında, alınan eylemlilik kararı ve buna hangi şartlarda son verileceği de şöyle sıralandı:

 1. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yönetim kurulu düzenli olarak haftada bir toplanıp hastanenin işleyişi ve sorunların çözümüne yönelik karar üretene,
 2. Hizmet satın alımına yönelik somut adımlar atılana kadar,
 3. Bazı servislerin zorla Acil Durum Hastanesi'ne taşınması kararından ve baskılardan vazgeçene kadar, 
 4. Asistan hekimlere zorla acil servislerde nöbet tutturmaktan vazgeçene kadar sendikamız eylem kararı almıştır.

26 Eylül 2022 tarihinden itibaren;

 • Sabah işe giriş ve çıkışta atılan imzaları atmama,
 • Anestezi ve Reanimasyon Kliniği'nin ameliyathane, yoğun bakımlar ve acil servisler hariç tüm dış hizmetlerini durdurma, 
 • Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerini yapmama, kararı almış bulunuyoruz."

Açıklamanın sonunda, "Gerekli adımların atılmaması halinde ilerleyen günlerde eylemler genişletilerek devam edecektir." denildi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar