Ödüllü çevrim içi dans yarışması düzenleniyor: Koşullar ve ödüller neler?

17 Kasım 2022

A
A

"Kadın ve Erkek Sirtoları" dalında ilk kez ödüllü "Gençler Çevrim içi Halk Dansları Yarışması" yapılacak.

HASDER (Halk Sanatları Vakfı), LTB (Lefkoşa Türk Belediyesi) ve UKÜ (Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi) iş birliği ve KTHDF (Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu) katkılarıyla, Kadın ve Erkek Sirtoları dalında, "Gençler Çevrim içi Halk Dansları Yarışması" yapılacak.

HASDER Başkanı Kani Kanol tarafından yapılan açıklamaya göre, 15-30 yaşları arasındaki dansçılar, 2.5 dakikayı aşmayacak videolarını, 16 Aralık’a kadar hasder.org sitesine yükleyerek yarışmaya katılabilecek.

Oylama ise 16-22 Aralık tarihleri arasında halk tarafından yapılacak.

Ödül töreni ise 23 Aralık'ta gerçekleşecek.

Kanol açıklamasında, proje paydaşları LTB, UKÜ ve KTHDF'ye teşekkür ederek, Çevrim içi Halk Dansları Yarışması'yla  halk danslarında bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Bu yarışmayı projelendirirken öncelikle Avrupa Birliği tarafından ilan edilen 2022 Avrupa Gençlik Yılı sona ermeden, gençlere yönelik bir etkinlik düzenlemeyi hedeflediklerini anlatan Kanol, “İkinci olarak, bu yarışmayla eskiden düğünlerin, eğlencelerin en güzel, en sevilen, en keyifle oynanan oyunlarından biri olan ‘Erkek ve Kadın Sirto Oyunlarımızı’ genç kuşak dansçılarımız yarışarak öğrensin, geliştirsin, ‘usta oyuncular’ arasına girsin diye hedefledik. Geçmişte olduğu gibi, geleneksel tarzda çiftler halinde bizim müziğimizle, bizim figürlerimizle ve özgür sahne düzenlemeleriyle oynayarak, bu güzel alışkanlığı, geleneği  yeniden canlandırabileceğimize inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kanol ayrıca, halk dansları camiamızda iz bırakan ancak yakın zamanda hayatını kaybeden folklor emekçilerinin isimlerine ödüller koyarak anmayı da hedeflediklerini vurguladı.

YARIŞMANIN JÜRİSİ HALK OLACAK

Kanol, açıklamasına şöyle devam etti:

“Gençlerimiz KTHD Federasyonumuzun geleneksel sirto figürleri olarak kabul ettiği tüm erkek ve kadın figürlerini diledikleri sırada ve düzende kullanarak bu yarışmaya hazırlanabilirler, Sirto oyunlarımızdan her hangi birini, müziği 2.30 dakikayı aşmayacak şekilde oynayıp, videolarını çekerek bu yarışmaya katılabilecekler.

İleride farklı oyun türlerimizi ele alarak tekrarlamayı planladığımız bu yarışmanın jürisinin ise halkımız olmasına karar verdik. Videoları izleyen herkes beğendiği oyunculara oy vererek destekleyebilecek, onların dereceye girmelerini sağlayabilecek."

ÖDÜLLER

Kanol, belirlenen ödülleri de açıkladı. Buna göre, kadın sirtolarını kazananlara verilecek ödüller şöyle:

  • Lefkoşa Türk Belediyesi Sezer Kaşer Ödülü - 3 bin TL
  • Lefkoşa Türk Belediyesi Sadiye Destur Ödülü - 3 bin TL
  • Lefkoşa Türk Belediyesi Atiye Balcı Ödülü - 3 bin TL
  • KTHDF Özel Ödülü - 2 bin TL

Erkek sirtolarını kazananlara verilecek ödüller:

  • Lefkoşa Türk Belediyesi Mustafa Serdengeçti Ödülü - 3 bin TL
  • Lefkoşa Türk Belediyesi Mustafa Gökçeoğlu Ödülü - 3 bin TL
  • Lefkoşa Türk Belediyesi İbrahim Arap Ödülü - 3 bin TL
  • KTHDF Özel Ödülü - 2 bin TL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar