Kore ve Kıbrıs'ta görev yapan Türkiye'nin en yaşlı gazisine veda

8 Eylül 2022

Güncelleme: 9 Eylül 2022

A
A

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 30 yıl görev yapan, Kore Savaşı ile Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan Türkiye'nin en yaşlı gazisi emekli albay Ali Cesuroğlu, 99 yaşında yaşamını yitirdi. Cenazesi memleketi Kastamonu'da toprağa verildi.

ZgotmplZ

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede 99 yaşında vefat eden Türkiye'nin en yaşlı gazisi ve Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı emekli Albay Ali Cesuroğlu, memleketi Kastamonu'da son yolculuğuna uğurlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 30 yıl görev yapan, Kore Savaşı ile Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan Cesuroğlu İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede önceki gün yaşamını yitirmişti.

İstanbul'dan Kastamonu'ya götürülen Cesuroğlu'nun cenazesi için Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi'nin önünde tören düzenlendi. Gazi arkadaşları, dua edip Cesuroğlu'nun tabutu karşısında son kez selam durdu.

Gazi arkadaşları, Cesuroğlu'nun tabutu karşısında son kez selam durdu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Beyazıt Yumuk, derneğin oluşumunda Cesuroğlu'nun önemli yeri bulunduğunu vurgulayarak, "Ziyaretimiz bu şartlarda olmasaydı keşke ama hayatın gerçekleri bu. Bizlere ışık tuttu, yol gösterdi. Biz onun fikirlerinden, vizyonundan yararlandık. Bu güzel derneğin oluşumunu sağladı. Bu güzelliği yarattığı için minnettarlık duyuyoruz." dedi.

Cesuroğlu'nun Cumhuriyet ile yaşıt olduğuna işaret eden Yumuk, "İstiklal Savaşı gazimiz kalmadı. Kore Savaşı gazilerimizden 800 kişi kaldı. Onların en büyüğü 95-96 yaşında. Rahmetli en yaşlı gazimizdi ve en yaşlı şube başkanımızdı." diye konuştu.

Daha sonra Nasrullah Camisi'ne getirilen Cesuroğlu'nun cenazesi için askeri tören düzenlendi. Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Cesuroğlu'nun naaşı, askerlerin omzunda cenaze aracına taşındı.

Cesuroğlu'nun cenazesi, Kastamonu Şehitliği'nde toprağa verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar