KKTC'nin kuruluş yıl dönümü Umman, Macaristan ve Pakistan'da kutlandı

25 Kasım 2022

Güncelleme: 25 Kasım 2022

A
A

KKTC’nin kuruluş yıl dönümü Umman, Macaristan ve Pakistan'daki temsilciliklerce verilen resepsiyonlarla kutlandı.

ZgotmplZ
İslamabad'da bir otelde düzenlenen resepsiyonda, KKTC İslamabad Temsilcisi Büyükelçi Dilşad Şenol konuklarla birlikte pasta kesti.
AA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluş yıl dönümü kutlamaları yurt dışındaki KKTC temsilciliklerince verilen resepsiyonlarla kutlanmaya devam ediyor.

UMMAN SULTANLIĞI

KKTC'nin 39'uncu kuruluş yıldönümü nedeniyle Umman Sultanlığı’nın başkenti Muskat’ta resepsiyon düzenlendi.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, KKTC Muskat Temsilciliği Misyon Şefi Mustafa Tunç tarafından düzenlenen resepsiyona, Türkiye Büyükelçisi Ayşe Sözen Usluer'in yanı sıra çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve diplomatik misyon mensupları, üst düzey yetkililer, KKTC’de yüksek öğrenim gören Ummanlı öğrenciler ve Ummanlı iş adamlarından oluşan seçkin davetliler katıldı.

MACARİSTAN

KKTC'nin 39'uncu kuruluş yıldönümü, Macaristan'ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen resepsiyonla da kutlandı.

KKTC Budapeşte Temsilciliği Misyon Şefi Özgür Ezel’in davetine Türkiye Büyük Millet Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç ve komisyon üyesi milletvekilleri, T.C. Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu ve büyükelçiliğin diğer mensupları, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü temsilcileri, Türk Devletleri Teşkilatı Avrupa Temsilciliği görevlileri, TDT üyesi ülkelerin diplomatları, Türkoloji alanından Macar akademisyenler, Macaristan’da faaliyet gösteren Türk iş insanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, KKTC ile iş yapan Macar emlak ve turizm firmalarının temsilcileri, KKTC’ye yatırım yapmaya ilgi duyan Macar iş insanları, Macaristan’da eğitim gören KKTC vatandaşları ile Macaristan ve Türkiye basınından gazetecilerden oluşan çok sayıda konuk katıldı.

KKTC Budapeşte Temsilciliği Misyon Şefi Özgür Ezel’in verdiği bilgiye göre, resepsiyonda TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, T.C. Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu ve KKTC Budapeşte Misyon Şefi Özgür Ezel birer konuşma yaptı.

PAKİSTAN

KKTC'nin 39'uncu. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Pakistan'da da resepsiyon düzenlendi.

İslamabad'da bir otelde düzenlenen törene, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Mehmet Paçacı, Pakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkililer, milletvekilleri, burada yaşayan KKTC ve Türk vatandaşları ile davetliler katıldı.

KKTC İslamabad Temsilcisi Büyükelçi Dilşad Şenol, burada yaptığı konuşmada, 39 yıl önce anavatan Türkiye’nin ve Türk halkının desteğiyle kurulan KKTC'nin, tüm trajik hadiselere rağmen değerlerini ve milli kimliğini koruyarak bugünlere ulaştığını ifade etti. Şenol, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Eylül'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda KKTC'nin tanınmasına yönelik çağrısının önemli olduğunu dile getirerek, bunun ardından KKTC'nin 11 Kasım'da Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olduğunu anımsattı.

KKTC halkının uluslararası toplumdan adil olmayan izolasyonun sona ermesini ve resmi olarak tanınmayı istediğini vurgulayan Şenol, anavatan Türkiye ve Pakistan'a sarsılmaz destekleri için teşekkür etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar