Kemal Aşık unutulmadı

18 Kasım 2022

A
A

TAK’ın merhum Müdürü Kemal Aşık 33’üncü ölüm yıl dönümünde anıldı.

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) yasal statüye kavuşmasını sağlayan merhum müdürlerden gazeteci Kemal Aşık, 33’üncü ölüm yıl dönümünde anıldı.

Aşık için bugün Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabri başında ve TAK’taki büstü önünde tören düzenlendi.

TAK’ı yasal statüye kavuşturan ve Kıbrıs Türk medyasına önemli hizmetler veren, uzun süre TRT’nin Kıbrıs muhabirliğini de yürüten gazeteci Kemal Aşık için ilk tören saat 10.00’da kabri başında yapıldı.

Ailesinin, TAK Müdürü Fehmi Gürdallı ile TAK yönetimin katıldığı anma töreninde, saygı duruşunda bulunuldu; Aşık’ın mezarına çelenkler konuldu , buhur yakılarak dua edildi.

TAK Müdürü Gürdallı, Kemal Aşık’ın Türk ve Kıbrıs Türk basınına önemli ve unutulmaz hizmetler verdiğini kaydetti. Kemal Aşık’ın hayatının son 7 yılını TAK’ın müdürü olarak geçirdiğini de hatırlatan Fehmi Gürdallı, “Ölümünün 33’üncü yılında Kemal Aşık’ın gazeteciliği, görev aşkı, çalışkanlığı ve insanlığı konuşuluyorsa burada ailesine önemli bir mesaj, bize de düşen sorumluluklar var.” dedi.

TAK çalışanları, Kemal Aşık'ı andı.
TAK’TAKİ BÜSTÜNE DE ÇELENKLER KONULDU

Lefkoşa Mezarlığı’ndaki törenin ardından Kemal Aşık’ın TAK’taki büstüne de çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu.

KEMAL AŞIK KİMDİR?

Kemal Aşık, 7 Kasım 1925’te Sütlüce’de doğdu. Öğrenimini Kıbrıs İslam Lisesi ve Lapta’da tamamladı. 1943-59 yılları arasında İngiliz Üsleri’nde mali işler sorumlusu olarak görev yaptı. 1959’da Cyprus Broadcasting Corporation’ın (CBC) Türkçe Haberler Bölümü’nde amir yardımcısı görevine başladı. 1963’te kurulan Bayrak Radyosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Bozkurt ve Halkın Sesi gazetelerinde çalıştı. 1964’te TRT’nin Kıbrıs muhabirliğine başladı. BRT’den emekli olduktan sonra da TRT muhabirliğini sürdürdü. 1982’den itibaren ise hayatını kaybettiği 18 Kasım 1989’a kadar Türk Ajansı Kıbrıs’ta müdürlük yaptı ve ajansın yasallaşma sürecinde önemli adımlar attı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar