Girne'de "Katı Atık Transfer İstasyonu" devrede: 120 bin nüfusa göre tasarlandı

11 Kasım 2022

Güncelleme: 11 Kasım 2022

A
A

Girne Belediyesi’nce Karaoğlanoğlu Sanayi Sitesi Bölgesi'nde hayata geçirilen Katı Atık Transfer İstasyonu, bugün düzenlenen törenle açıldı.

Girne Karaoğlanoğlu’nda inşa edilen Katı Atık Transfer İstasyonu, törenle hizmete sokuldu. 

Girne’de toplanan katı atıkların, Transfer İstasyonu'nda büyük kamyonlara aktarılarak Güngör Katı Atık Depolama alanına taşınmasıyla, belediyeye çöp toplama çalışmalarında yüzde 12 tasarruf getirecek.

Törende dağıtılan bilgi notunda, belediye’nin karton, plastik ve teneke toplama hizmetinin de hayata geçirildiği, bu hizmet sayesinde de Güngör'e gönderilen katı atık miktarında yüzde 8-11 arası azalma beklendiği kaydedildi. Atık toplama maliyetlerinde de yüzde 12 tasarruf sağlanacak.

3.64 MİLYON TL’YE MAL OLDU

Ocak 2022’de inşasına başlanan tesisin 3.64 milyon TL’ye mal olduğu kaydedilen bilgi notunda, Güngör'e katı atıkların küçük çöp kamyonları yerine uzun kamyonlarla aktarılarak taşınmasıyla yakıtta, araç bakımlarında tasarruf ve trafikte rahatlama getireceği belirtildi.

Katı Atık Transfer İstasyonu'nda bölge belediyeleri tarafından istasyona getirilen çöplerin ağırlığının kaydedilmesi için tartım istasyonu da kuruldu.

120 BİN NÜFUSA GÖRE TASARLANDI

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü açılış töreninde yaptığı konuşmada tesisin, 120 bin nüfusa göre tasarlandığını belirtti.

İstasyonun mevkisi konusunda bazı itirazlar yapıldığına da değinen Güngördü, projeye katkı koyan Avrupa Birliği (AB) uzmanlarının bölgenin transfer istasyonu kurulmasına uygun olduğu yönünde değerlendirmesi bulunduğunu ifade etti.

AB'DEN 700 BİN EUROLUK KATKI

Girne bölgesindeki mülkiyet sorunlarından dolayı kalıcı tesislerde, dolayısıyla transfer istasyonunun inşasında AB desteğini kullanamadıklarını anlatan Güngördü, Alsancak, Lapta, Çatalköy ve Esentepe belediyeleri ile iş birliğinde geliştirilen proje için AB’den alınan 700 bin euroluk katkının ise iş araçları, kazıcı (eksavatör) ve kantarın alımı için kullanıldığını ifade etti.

haya

Katı Atık Transfer İstasyonu'nun hizmete girilmesinden önce, toplanan atıkların her gün 20 araçla Güngör'e taşındığını belirten Güngördü, Transfer İstasyonu'nun kurulmasıyla günlük evsel atıkların 3, yeşil atıkların ise 1 araçla Güngör’e taşınacağını belirtti.

Güngördü, “Bu bize belki de açıklanan rakamların çok çok üzerinde bir tasarruf getirecek.” dedi.

HEDEF YEŞİL ATIĞIN DEĞERLENDİRİLMESİ VE BUNDAN GELİR ELDE EDİLMESİ

Tesisin çöp ayrıştırılması da düşünülerek inşa edildiğini ifade eden Güngördü, ayda 5 bin 500 ton (yılda 66 bin ton) evsel atık, 1850 ton (yılda 22 bin 200 ton) yeşil atık toplandığına dikkat çeken Güngördü, hedeflerinin yeşil atığın değerlendirilmesi ve bundan gelir elde edilmesi olduğunu, Girne Belediyesi’nin halen yeşil atığın bertarafı için ayda 300 bin TL harcadığını kaydetti.

Kağıt/karton, plastik ve metallerin ayrı toplanması için de ekip kurulduğunun altını çizen Güngördü, çöp ayrıştırılması konusunda eğitimin de çok önemli olduğunu ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar