Bugün Babalar Günü... Nasıl kutlanmaya başlandı? Dünyada ne zaman kutlanıyor?...

16 Haziran 2024

Güncelleme: 17 Haziran 2024

A
A

Bugün Babalar Günü. Bu özel gün, pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanıyor. İşte Babalar Günü'nün nasıl ortaya çıktığı ve dünyada ne zaman kutladığının ayrıntıları...

ZgotmplZ

Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi.

Dodd'un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü, babaların ve baba figürlerinin çocuklarının hayatlarına yaptıkları katkıyı takdir etmek için dünya çapında kutlanmaktadır.

BABALAR GÜNÜ DÜNYADA NE ZAMAN KUTLANIYOR?

Dünya çapında çeşitli tarihlerde kutlansa da, birçok ülke bu günü haziran ayının üçüncü pazar günü kutlar.

Amerika Birleşik Devletleri'nde başlatılan kutlama zamanla dünyaya yayılsa da babalıkla ilgili kutlamalar Katolik Avrupa'da orta çağa kadar uzanmakta.

Katolikler bu kutlamayı dini açıdan ele almış olup, İspanya ve İtalya gibi ülkeler, Hazreti İsa'nın resmi babası olarak kabul edilen St. Joseph Günü olan 19 Mart'ı, "Babalar Günü" veya "Babalar Bayramı" adı altında babalarına armağan etmektedirler.

Almanya'da Babalar Günü Paskalya'dan 40 gün sonra yani Hazreti İsa'nın göğe yükseliş gününde kutlanıyor.

Bazı ülkelerde bu kutlamalar dinî özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Avustralya ve Yeni Zelanda'da Babalar Günü eylül ayının ilk pazar günü kutlanıyor. Tayland'da, ülkenin kralının doğum günü olan 5 Aralık'ta kutlanır. Brezilyalı babalar, ağustos ayının ikinci pazar günü onurlandırılır.

Rusya, Sovyetler Birliği döneminden kalan ve Kızıl Ordu'ya toplu kayıtların yapılmaya başlandığı Atavatanın Koruyucusu Günü ya da Adam Günü'nü 23 Şubat'ta kutlanıyordu.

Rusya lideri Vladimir Putin, 2021 yılının Ekim ayında kararname yayımlayarak, her ekim ayının üçüncü haftasının pazar gününü Rusya’da Babalar Günü ilan etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar